Yosh oilalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi imtiyozlar joriy etiladi
O‘zbekiston Respublikasida moliyaviy mustaqillikka erishgan va oila qurishga tayyor yoshlarni hamyonbop qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi muhim choralar belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Adliya vazirligi rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu tadbirlar asosan yosh oilalarni moddiy jihatdan rag‘batlantirish hamda ular orasida barqaror va barkamol oilaviy munosabatlarni shakllantirishga qaratilgan. 2027 yildan boshlab, har ikki tomon kamida yigirma bir yoshga to‘lgan va hayotda ilk bor nikohdan o‘tayotgan yosh juftliklar uchun qo‘shimcha imtiyozlar joriy etiladi.
Ijtimoiy reyestrga kiritilgan yosh oilalar uchun beriladigan subsidiya, arzonroq ssudalar va grantlar miqdori hozirdagi me’yorlarga nisbatan bir yarim baravar oshiriladi. Bundan tashqari, nikoh shartnomasini rasmiy tuzgan fuqarolar uchun nikohni qayd etishda undiriladigan davlat boji to‘liq bekor qilinadi.
Avvalroq davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev yosh oilalar uchun ipoteka kreditining o‘n to‘rt foizdan oshgan qismini davlat tomonidan qoplanishini e’lon qilgandi. Mazkur choralar yoshlarni oila qurishga undash va ularning mustaqil hayotga qadam qo‘yish jarayonida davlat tomonidan qulay shart-sharoitlar yaratilishini anglatadi.
Bu yosh avlod uchun kelajakka umid bag‘ishlovchi va ularning ijtimoiy ahvolini yaxshilashga xizmat qiluvchi samarali tadbirlardir.

Вводятся новые льготы по поддержке молодых семей
В Республике Узбекистан определены новые важные меры по доступной поддержке молодежи, достигшей финансовой независимости и готовой создать семью. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным Министерства юстиции, данные мероприятия направлены преимущественно на материальное стимулирование молодых семей и формирование среди них стабильных и полноценных семейных отношений. С 2027 года будут введены дополнительные льготы для молодых пар, которым обе стороны достигли возраста не менее двадцати одного года и которые впервые вступают в брак.
Размер субсидий, льготных кредитов и грантов для молодых семей, внесенных в социальный реестр, увеличится в полтора раза по сравнению с текущими нормативами. Кроме того, для граждан, официально заключивших брачный договор, государственная пошлина за регистрацию брака будет полностью отменена.
Ранее глава нашего государства Шавкат Мирзиёев объявил о том, что государство будет покрывать часть ипотечного кредита для молодых семей, превышающую четырнадцать процентов. Данные меры призваны побудить молодежь к созданию семьи и означают создание государством благоприятных условий для их вступления в самостоятельную жизнь.
Это эффективные мероприятия, дарующие надежду на будущее молодому поколению и способствующие улучшению их социального положения.