O‘zbekistonda yangi tizimli o‘zgarishlar va jiddiy yangiliklar amalga kiradi
Yaqin kelajakda O‘zbekiston Respublikasida fuqarolar hayotiga bevosita ta’sir qiluvchi bir qator jiddiy yangiliklar va tizimli o‘zgarishlar amalga kiradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qarorlar aholining turmush sharoitini yaxshilash, xavfsizlikni ta’minlash hamda iqtisodiyotni shaffoflashtirish maqsadida qabul qilindi. Avvalo, davlat shifoxonalarining ish tartibi o‘zgaradi va ular beshta kunlik ish haftasiga o‘tadi.
Bu esa tibbiyot xodimlarining mehnat sharoitini yaxshilashga yo‘naltirilgan bo‘lsa-da, bayram va dam olish kunlarida bemorlarga xizmat ko‘rsatish uzilmasligi uchun maxsus navbatchilik tizimi joriy etiladi. Moliyaviy sohadagi asosiy o‘zgarishlardan biri bu to‘lov tizimining naqdsiz usulga o‘tishi hisoblanadi.
Kelajakda davlat xizmatlaridan foydalanish, elektr energiyasi, tabiiy gaz va suv uchun to‘lovlar, shuningdek, alkogol va tamaki mahsulotlari sotib olish faqat elektron vositalar orqali amalga oshiriladi. Ijtimoiy himoya va yordam xizmatlari ham bundan mustasno emas.
Qimmatbaho tovarlar va ko‘chmas mulk savdosi, avtotransport vositalari olish hamda yigirma besh million so‘mdan ortiq qimmatga tushadigan xizmatlar uchun naqd pul to‘lovi taqiqlanadi. Bu esa byudjet tushumlarini oshirish va qora bozorlarni kamaytirishga xizmat qiladi.
Turistik salohiyatni rivojlantirish maqsadida chet ellik mehmonlar uchun yangi imkoniyat yaratilmoqda. O‘zbekistonda qonuniy ravishda xarid qilgan mahsulotlari uchun ular qo‘shilgan qiymat solig‘ining sakkiz yuz foizini qaytarib olish huquqiga ega bo‘ladilar.
Buning uchun kamida uch yuz ming so‘mlik xarid qilish shart. Ayollar huquqlari va xavfsizligini himoya qilish yo‘lida zo‘ravonlikka uchragan holatlarda tezkor yordam chaqirish uchun maxsus SOS tizimi ishga tushiriladi.
Bundan tashqari, Nukus shahrining ma’lum hududlarida bog‘cha to‘lovlari bo‘yicha imtiyozlar beriladi, notariuslar uchun esa yosh chegarasi oshirilib, ularning faoliyatiga qulayliklar yaratiladi. Ushbu yangiliklar jamiyatda tartibni o‘rnatish va fuqarolarning ishonchini mustahkamlashga qaratilgan muhim qadamlardir.

В Узбекистане внедряются системные изменения и важные нововведения
В ближайшем будущем в Республике Узбекистан вступят в силу ряд серьезных нововведений и системных изменений, напрямую влияющих на жизнь граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти решения приняты с целью улучшения условий жизни населения, обеспечения безопасности и повышения прозрачности экономики. Прежде всего, изменится режим работы государственных больниц: они перейдут на пятидневную рабочую неделю.
Хотя это направлено на улучшение условий труда медицинских работников, для обеспечения непрерывного обслуживания пациентов в праздничные и выходные дни будет внедрена специальная система дежурств. Одним из основных изменений в финансовой сфере станет переход платежной системы на безналичный расчет.
В будущем пользование государственными услугами, оплата электроэнергии, природного газа и воды, а также покупка алкогольной и табачной продукции будут осуществляться исключительно через электронные средства. Социальная защита и службы помощи также не станут исключением.
Запрещается оплата наличными за покупку дорогостоящих товаров и недвижимости, приобретение автотранспортных средств, а также за услуги стоимостью более двадцати пяти миллионов сумов. Это способствует увеличению бюджетных поступлений и сокращению теневых рынков.
В целях развития туристического потенциала для иностранных гостей создаются новые возможности. За товары, приобретенные в Узбекистане легальным путем, они получат право на возврат восьмисот процентов налога на добавленную стоимость.
Для этого необходимо совершить покупку минимум на триста тысяч сумов. В целях защиты прав и безопасности женщин будет внедрена специальная система SOS для быстрого вызова помощи в случаях насилия.
Кроме того, в определенных районах города Нукус будут предоставлены льготы по оплате детских садов, а для нотариусов будет повышена возрастная планка и созданы удобства в их деятельности. Данные нововведения являются важными шагами, направленными на установление порядка в обществе и укрепление доверия граждан.