Mirziyoyev va bin Salmon mintaqadagi keskin vaziyatni muhokama qildi
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Saudiya Arabistoni Podshohligining valiahd shahzodasi hamda Vazirlar Mahkamasi raisi Muhammad bin Salmon Ol Saud o‘rtasida jiddiy va muhim telefon suhbati bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Muloqot boshida ikki davlat rahbarlari bir-birlarini o‘tgan Ramazon hayiti ya’ni Iyd al-Fitr bayrami bilan yana bir bor samimiy qilib tabriklab, yuqori do‘stona niyatlarini bildirishdi. Bu tabrik so‘zlar ikki xalq o‘rtasidagi qadimiy va chuqur munosabatlarning yanada mustahkamlanishiga xizmat qildi.
Suhbat davomida Yaqin Sharq mintaqasida kuzatilayotgan keskin vaziyat va qarama-qarshiliklarning tobora kuchayishi tomonlarning jiddiy xavotirini orttirgani alohida ta’kidlandi. Davlat rahbarlari shunday noxush hodisalarning kengayishining oldini olish va ularni to‘liq bartaraf etish nafaqat mintaqaviy davlatlarning manfaatlariga, balki butun dunyo barqarorligi va tinchligini ta’minlashga xizmat qilishini aytib o‘tdilar.
O‘zbekiston rahbari qiyin kunlarda bizning davlatimiz Saudiya Arabistoni rahbariyati va birodar xalqi bilan birdam va yakdil ekanini yana bir bor urg‘uladi. Shuningdek, u Podshohlikning vazmin va oqilona tashqi siyosatini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga va’da berib, bu esa mintaqadagi hamkorlik muhitini yanada mustahkamlaydi.
Shavkat Mirziyoyev hozirda Saudiya Arabistonida Umra amallarini bajarayotgan o‘zbekistonlik ziyoratchilar uchun ko‘rsatilayotgan amaliy yordam va yaratib berilgan qulay sharoitlar uchun valiahd shahzodaga alohida minnatdorchilik bildirdi. Bu e’tibor ikki xalq o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni yanada chuqurlashtiradi.
O‘z navbatida, Muhammad bin Salmon Ol Saud O‘zbekiston prezidenti tomonidan bildirilgan samimiy do‘stona munosabat va qo‘llab-quvvatlashni yuqori baholadi. Ikki tomonlama va ko‘p tomonlama munosabatlarni yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida oliy darajadagi muloqotlar va muvofiqlashtirilgan qo‘shma sa’y-harakatlarni faollashtirishga kelishib olindi.
Bu muloqot nafaqat ikki mamlakatning diplomatik aloqalarini mustahkamladi, balki Yaqin Sharqdagi mintaqaviy barqarorlik va tinchlikka ham muhim hissa qo‘shdi. O‘zbekiston va Saudiyaning o‘zaro hamkorligi fuqarolar hayoti, xavfsizlik va mintaqaviy taraqqiyotni rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Мирзиёев и бин Салман обсудили обострение ситуации в регионе
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и наследный принц Саудовской Аравии, председатель Совета министров Мухаммад бин Салман Аль Сауд провели серьёзный и важный телефонный разговор. Об этом сообщает Zamin.uz.
В начале беседы главы двух государств ещё раз искренне поздравили друг друга с прошедшим праздником Рамазан-байрамом, или Ид аль-Фитр, выразив высокие дружеские намерения. Эти поздравления способствовали дальнейшему укреплению древних и глубоких отношений между двумя народами.
В ходе разговора было особо подчеркнуто, что обострение напряжённой ситуации и противостояний в регионе Ближнего Востока вызывает серьёзную озабоченность сторон. Главы государств отметили, что предотвращение расширения таких нежелательных событий и их полное устранение служит не только интересам региональных государств, но и обеспечению стабильности и мира во всём мире.
Глава Узбекистана вновь подчеркнул, что в трудные дни наша страна солидарна и едина с руководством Саудовской Аравии и братским народом. Кроме того, он пообещал продолжать всесторонне поддерживать взвешенную и разумную внешнюю политику Королевства, что укрепит атмосферу сотрудничества в регионе.
Шавкат Мирзиёев выразил особую благодарность наследному принцу за практическую помощь и созданные удобные условия для узбекистанских паломников, совершающих умру в Саудовской Аравии. Это внимание ещё больше углубляет дружбу и сотрудничество между двумя народами.
Со своей стороны, Мухаммад бин Салман Аль Сауд высоко оценил искренние дружеские отношения и поддержку, выраженные президентом Узбекистана. Было достигнуто соглашение активизировать диалог на высшем уровне и согласованные совместные усилия для перехода двусторонних и многосторонних отношений на новый уровень.
Этот диалог не только укрепил дипломатические связи между двумя странами, но и внес важный вклад в региональную стабильность и мир на Ближнем Востоке. Взаимное сотрудничество Узбекистана и Саудовской Аравии имеет важное значение для жизни граждан, безопасности и развития регионального прогресса.