Toshkent va Farg‘onada yangi milliy tabiat bog‘lari tashkil etiladi
O‘zbekistonda tabiatni muhofaza qilish sohasida jiddiy yangiliklar ro‘y berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentning 2026 yil 25 mart kuni qabul qilingan qaroriga asosan, Toshkent va Farg‘ona viloyatlarida yangi milliy tabiat bog‘lari tashkil etiladi. Shu bilan birga, Namangan viloyatidagi mavjud bog‘ning hududi kengaytiriladi.
Ushbu hujjat mamlakatimizdagi yashil boyliklarni saqlab qolish va kelajak avlodlar uchun toza muhit yaratishga qaratilgan katta ahamiyatga ega. Toshkent viloyati Ohangaron tumanida Ovjassoy Moviy tog‘lar nomli yangi milliy tabiat bog‘i ochiladi.
Ushbu hudud Ohangaron davlat o‘rmon xo‘jaligiga qarashli bo‘lib, uning maydoni 9200 gektarni tashkil qiladi. Viloyatdagi eng katta loyiha Bo‘stonliq tumanida joylashgan Pskom milliy tabiat bog‘ini yaratish hisoblanadi.
Uning maydoni 156 ming 700 gektarni egallab, Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligi hududida tashkil topadi. Bu yerda tabiatning noyob joylari va xilma-xil o‘simliklar dunyosi inson qo‘lidan saqlanadi.
Farg‘ona viloyatida ham yangi Farg‘ona milliy tabiat bog‘i tashkil etiladi. Bog‘ning umumiy maydoni 22 ming 900 gektarni tashkil etadi.
Ushbu hudud O‘zbekiston va So‘x tumani zaxira yerlari hamda Farg‘ona va Qo‘qon o‘rmon xo‘jaliklarining bir qismini o‘z ichiga oladi. Natijada Farg‘ona vodiysining tabiiy go‘zalligi yanada yaxshi himoyaga olinadi.
Namangan viloyatida esa Pop milliy tabiat bog‘i hududi sezilarli darajada kengaytiriladi. Mingbuloq va Pop adirlaridagi zaxira yerlar hamda o‘rmon xo‘jaligi hududlari bog‘ tarkibiga qo‘shiladi.
Kengaytirishdan so‘ng bog‘ning umumiy maydoni 125 ming 300 gektarga yetadi. Bu esa hududdagi biologik xilma-xillikni saqlash uchun katta imkoniyat yaratadi.
Ushbu choralar asosida mamlakatimizda tabiiy landshaftlar yanada yaxshi muhofaza qilinadi. Biologik xilma-xillikni saqlab qolish bilan birga, ekoturizmni rivojlantirish uchun ham zamonaviy sharoitlar yaratiladi.
Yangi ochiladigan va kengaytiriladigan bog‘lar xalqimizga shifobaxsh tabiat muhitini ko‘rish, dam olish va tabiat bilan yaqinlashish imkoniyatini beradi. Mutaxassislar bu loyihalar orqali hududlardagi ekotizimni barqarorlashtirish va turizm sohasini yanada rivojlantirishga ishonch hosil qilmoqdalar.

В Ташкенте и Фергане будут созданы новые национальные природные парки
В соответствии с решением Президента, принятым 25 марта 2026 года, в Ташкентской и Ферганской областях будут созданы новые национальные природные парки. При этом территория существующего парка в Наманганской области будет расширена.
Данный документ имеет большое значение для сохранения зеленого богатства нашей страны и создания чистой среды для будущих поколений. В Ахангаронском районе Ташкентской области откроется новый национальный природный парк «Овджасой Мовий тоглар».
Эта территория подчинена Ахангаронскому государственному лесничеству и занимает площадь 9200 гектаров. Крупнейшим проектом в области станет создание национального природного парка Пском в Бостонликском районе.
Его площадь составит 156 тысяч 700 гектаров, и он будет организован на территории Бурчмуллинского государственного лесничества. Здесь уникальные уголки природы и разнообразный мир растений будут защищены от человеческого вмешательства.
В Ферганской области также будет создан новый национальный природный парк «Фергана». Общая площадь парка составит 22 тысячи 900 гектаров.
Эта территория включает резервные земли Узбекистана и Сохского района, а также часть Ферганского и Кокандского лесничеств. В результате естественная красота Ферганской долины получит еще лучшую защиту.
В Наманганской области территория национального природного парка «Поп» будет значительно расширена. К составу парка будут добавлены резервные земли и территории лесничеств в горах Мингбулак и Поп.
После расширения общая площадь парка достигнет 125 тысяч 300 гектаров. Это создаст большие возможности для сохранения биоразнообразия в регионе.
На основе этих мер естественные ландшафты нашей страны будут защищены еще лучше. Наряду с сохранением биоразнообразия, создаются современные условия для развития экотуризма.
Новые открывающиеся и расширяемые парки дадут возможность нашему народу увидеть целебную природную среду, отдохнуть и сблизиться с природой. Эксперты уверены, что благодаря этим проектам экосистемы в регионах будут стабилизированы, а туристическая отрасль получит дальнейшее развитие.