O‘zbekistonda Yosh ekolog ko‘krak nishoni ta’sis etildi
O‘zbekiston Respublikasida ekologik madaniyatni yanada rivojlantirish va yosh avlodni tabiatni asrash ishlariga faol jalb etish maqsadida Yosh ekolog ko‘krak nishoni ta’sis etilishi belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror mamlakatimizda yashil g‘oyalarni ommalashtirish va kelajak avlodni atrof-muhitga mehr-qadrat bilan boqishga undashda muhim ahamiyat kasb etadi. Yangi tartibotga ko‘ra, 2026 yildan boshlab oliy ta’lim muassasalari tomonidan maxsus yashil kampus loyihalari ishlab chiqilib, Ekologiya qo‘mitasi bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Ushbu tashabbus shahar va qishloqlarda tozalikni saqlash, o‘simliklar ekish hamda tabiiy resurslardan tejib foydalanish kabi amaliy ishlar o‘tkazilishiga qaratilgan bo‘ladi. Natijada atrof-muhitni muhofaza qilish va ekologik barqarorlikni ta’minlash borasida aniq natijalarga erishiladi.
Shuningdek, 2026 yilning birinchi may kunidan boshlab o‘z vaqtida ommalashgan O‘n ming qadam piyoda loyihasi yana qayta tiklanadi. Bir vaqtning o‘zida Sog‘lom turmush tarzi platformasi faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Bu choralar orqali aholining jismoniy faolligini oshirish, harakatga undash va sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib qilish ko‘zda tutilmoqda. Har bir fuqaroni kundalik hayotda piyoda yurishga va sport bilan shug‘ullanishga odatlantirish orqali milliy sog‘liqni mustahkamlash rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, 2026 yilning birinchi mayidan boshlab Yosh ekolog ko‘krak nishoni uch xil darajada joriy etiladi. Maktab o‘quvchilari uchun uchinchi daraja, texnikum va oliy o‘quv yurtlari talabalari uchun ikkinchi daraja belgilangan.
Xalqaro va mahalliy miqyosda yuqori natijalarga erishgan, tabiatni asrashda katta hissa qo‘shgan yoshlar uchun esa birinchi daraja nishon beriladi. Ushbu yangilik yoshlar orasida ekologik ongni shakllantirish, ularni faol tashabbuslarga jalb etish va tabiatni asrashga bo‘lgan mas’uliyatni kuchaytirishda hal qiluvchi rol o‘ynaydi.

В Узбекистане учреждена нагрудная медаль «Молодой эколог»
В Республике Узбекистан с целью дальнейшего развития экологической культуры и активного вовлечения молодежи в работу по охране природы было учреждено нагрудное знамение «Молодой эколог». Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение имеет важное значение для популяризации зеленых идей в нашей стране и призыва будущих поколений относиться к окружающей среде с любовью и заботой. Согласно новым правилам, начиная с 2026 года высшие учебные заведения будут разрабатывать специальные проекты «зеленых кампусов», которые будут реализовываться в сотрудничестве с Экологическим комитетом.
Данная инициатива направлена на проведение практических мероприятий по поддержанию чистоты в городах и селах, посадке растений и экономному использованию природных ресурсов. В результате будут достигнуты конкретные результаты в области охраны окружающей среды и обеспечения экологической устойчивости.
Кроме того, с первого мая 2026 года будет возобновлен проект «Десять тысяч шагов пешком», который ранее стал популярным. Одновременно начнется деятельность платформы «Здоровый образ жизни».
Эти меры направлены на повышение физической активности населения, призыв к движению и широкую пропаганду здорового образа жизни. Планируется укрепление национального здоровья путем приучения каждого гражданина к ходьбе пешком и занятиям спортом в повседневной жизни.
Кроме того, с первого мая 2026 года нагрудное знамение «Молодой эколог» будет введено в трех степенях. Для школьников установлена третья степень, для студентов техникумов и высших учебных заведений — вторая степень.
Первая степень знака будет вручаться молодым людям, добившимся высоких результатов на международном и местном уровнях и внесшим значительный вклад в охрану природы. Это нововведение сыграет решающую роль в формировании экологического сознания среди молодежи, привлечении их к активным инициативам и усилении ответственности за охрану природы.