O‘zbekiston va Turkmaniston energetika sohasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqmoqda
O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik munosabatlari bugungi kunda yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, ikki qo‘shni davlat yoqilg‘i-energetika sohasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish ustida faol va samarali ish olib bormoqda. Yaqinda O‘zbekiston Respublikasining Turkmanistondagi elchisi Ravshanbek Alimov Ashxobod shahrida bo‘lib o‘tgan muhim uchrashuvda Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisining o‘rinbosari Guvanch Agajanov bilan uchrashdi.
Bu uchrashuv davomida ikki tomonlama energetika sohasidagi kelajakdagi rejalar va hamkorlik imkoniyatlari keng qamrovli muhokama qilindi. Mazkur muzokaralar chog‘ida rasmiy vakillar asosiy e’tiborni hamkorlikni kengaytirish va energetika sanoatida yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga qaratdilar.
Ikki davlat rahbarlarining kuchli siyosiy irodasi va birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli so‘nggi yillarda o‘zaro munosabatlar sezilarli darajada mustahkamlanib, yuqori bosqichga ko‘tarilganligi har ikki tomon tomonidan qayd etildi. Vakillar yoqilg‘i-energetika sohasidagi hamkorlik shunchaki so‘zda emas, balki amaliy natijalar va aniq tashabbuslar orqali tobora rivojlanib borayotganini ta’kidladilar.
Uchrashuv neft va gaz sanoatida aloqalarni yanada rivojlantirish, chuqur sheriklikni yo‘lga qo‘yish hamda kengaytirilgan qo‘shma faoliyat uchun yangi yo‘nalishlarni o‘rganish bo‘yicha qimmatli fikr almashish imkonini berdi. Bu borada ko‘zlangan maqsadlar ikki xalqning farovonligi va iqtisodiyotining barqaror rivojlanishi uchun xizmat qiladi.
Kelajakda ham ikki davlat o‘rtasidagi bunday samimiy va natijali uchrashuvlar davom etib, iqtisodiyotning barcha sohalari bo‘yicha hamkorlik yanada kengayishi kutilmoqda.

Узбекистан и Туркменистан выводят сотрудничество в энергетической сфере на новый уровень
Отношения дружбы и сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном сегодня выходят на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, два соседних государства активно и эффективно работают над дальнейшим углублением сотрудничества в сфере топливно-энергетического комплекса. Недавно посол Республики Узбекистан в Туркменистане Равшанбек Алимов встретился с заместителем Председателя Кабинета Министров Туркменистана Гуванчем Агаджановым в ходе важной встречи, состоявшейся в городе Ашхабад.
В ходе этой встречи были широко обсуждены будущие планы и возможности сотрудничества в двусторонней энергетической сфере. В ходе данных переговоров официальные представители сосредоточили основное внимание на расширении сотрудничества и реализации новых совместных проектов в энергетической отрасли.
Было отмечено обеими сторонами, что благодаря сильной политической воле лидеров двух государств и их совместным усилиям за последние годы взаимные отношения значительно укрепились и вышли на высокий уровень. Представители подчеркнули, что сотрудничество в сфере топливно-энергетического комплекса развивается не только на словах, но и через практические результаты и конкретные инициативы.
Встреча предоставила ценную возможность для обмена мнениями по вопросам дальнейшего развития связей в нефтегазовой отрасли, налаживания глубокого партнерства и изучения новых направлений для расширенной совместной деятельности. Преследуемые в этой области цели служат процветанию двух народов и устойчивому развитию их экономик.
В будущем ожидается продолжение таких искренних и результативных встреч между двумя государствами, а также дальнейшее расширение сотрудничества во всех сферах экономики.