Xalqaro Atom Energetikasi Agentligi (MAGATE) O‘zbekistonga yadroviy tibbiyot sohasini rivojlantirish va zamonaviy tibbiy texnologiyalarni joriy etishda yordam berishga tayyorligini rasmiy tarzda tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda agentlik tomonidan O‘zbekistonning Venadagi elchixonasiga yuborilgan maktub orqali ma’lum qilindi. Hujjatda MAGATE sog‘liqni saqlash sohasida strategik yo‘l xaritasi va milliy strategiyani ishlab chiqishda faol ishtirok etishga tayyor ekanligi qayd etilgan.
Agentlik O‘zbekistonning yadroviy tibbiyotga bo‘lgan tizimli yondashuvi muhim va o‘z vaqtida amalga oshirilayotganini ta’kidladi. Ushbu loyiha milliy sog‘liqni saqlash tizimini mustahkamlash, aholining onkologik yordamga bo‘lgan ehtiyojini qondirish hamda tibbiy diagnostika va davolash sifatini oshirishga xizmat qiladi.
Hamkorlik agentlikning texnik dasturlari va 2025–2027 yillarga mo‘ljallangan qo‘shma harakatlar rejasi doirasida amalga oshiriladi. Asosiy e’tibor xalqaro xavfsizlik standartlari va ilg‘or tajribalarga mos keladigan ekspert ko‘rsatmalari va maslahatlar berishga qaratiladi.
Shuningdek, MAGATE O‘zbekiston bilan radioterapiya, radiologiya va radiofarmatsevtika kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirishga katta qiziqish bildirgan. Ushbu hamkorlik mamlakatning tibbiy infratuzilmasini modernizatsiya qilish va yangi terapevtik usullarni joriy etishda muhim rol o‘ynaydi.
Toshkentda tashkil etilgan Respublika onkologiya va radiologiya markazining mutaxassislari agentlik bilan yaqindan hamkorlik qilib, kasbiy tayyorgarlikdan o‘tadilar. Bu esa yurtimiz tibbiyotining yanada rivojlanishiga xizmat qiladi.

МАГАТЭ поможет развитию ядерной медицины в Узбекистане
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) официально подтвердило готовность помочь Узбекистану в развитии ядерной медицины и внедрении современных медицинских технологий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом было сообщено в письме агентства, направленном посольству Узбекистана в Вене. В документе отмечается, что МАГАТЭ готово активно участвовать в разработке стратегической дорожной карты и национальной стратегии в области здравоохранения.
Агентство подчеркнуло, что системный подход Узбекистана к ядерной медицине является важным и своевременно реализуемым. Этот проект направлен на укрепление национальной системы здравоохранения, удовлетворение потребностей населения в онкологической помощи, а также повышение качества медицинской диагностики и лечения.
Сотрудничество будет осуществляться в рамках технических программ агентства и совместного плана действий на 2025–2027 годы. Основное внимание будет уделено предоставлению экспертных рекомендаций и консультаций, соответствующих международным стандартам безопасности и передовому опыту.
Кроме того, МАГАТЭ выразило большой интерес к расширению сотрудничества с Узбекистаном в таких областях, как радиотерапия, радиология и радиофармацевтика. Это сотрудничество сыграет важную роль в модернизации медицинской инфраструктуры страны и внедрении новых терапевтических методов.
Специалисты Республиканского онкологического и радиологического центра, созданного в Ташкенте, тесно сотрудничают с агентством и проходят профессиональную подготовку. Это способствует дальнейшему развитию медицины в нашей стране.