Aprel oyida O‘zbekistonda beqaror ob-havo davom etadi
Bu yil ham ob-havo o‘zining o‘ziga xos xususiyatlarini namoyish etadi. “O‘zgidromet”ning ma’lumotlariga ko‘ra, oy davomida bahorga xos bo‘lgan beqarorlik saqlanib, issiq kunlar yomg‘ir va qisqa muddatli sovuqlar bilan almashib turadi.
Oyning bosh kunlarida ayrim hududlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, hatto momaqaldiroqlar ham kuzatilishi mumkin. Biroq bu hodisalar barcha joylarda bir xil bo‘lmaydi.
Masalan, Toshkent viloyati va Farg‘ona vodiysida 1-3 aprel kunlari yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli past bo‘lib, havo ko‘proq quyoshli va quruq bo‘ladi. Aprel oyida harorat odatdagidan biroz yuqoriroq bo‘lishi kutilmoqda.
Kechalari havo harorati odatda 12 dan 17 daraja atrofida bo‘ladi, ba’zi kunlari esa 7 dan 12 darajagacha pasayishi mumkin. Kunduzi esa harorat 15 dan 32 darajagacha o‘zgarib turadi.
Eng iliq kunlarda harorat 28 dan 33 darajagacha ko‘tarilishi ehtimoli bor. Oyning birinchi o‘n kunligida deyarli butun respublika bo‘ylab vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘adi.
Lekin bu yog‘ingarchiliklar mahalliy xarakterga ega bo‘lib, bir hududda yomg‘ir yog‘sa, qo‘shni hududlarda quyosh charaqlashi mumkin. Ikkinchi va uchinchi o‘n kunliklarda ham ob-havo tinch bo‘lmaydi.
Sinoptiklar ma’lumotiga ko‘ra, har bir o‘n kunlikda 1 dan 3 kungacha yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Shu bois aprel oyida rejalarni ob-havoga qarab moslashtirish zarur bo‘ladi.
Yana bir muhim jihat shundaki, harorat keskin ko‘tarilib, qisqa muddatli sovuqlar bilan almashadi. Ayrim tunlarda harorat sezilarli darajada tushib, salqinlik yuzaga keladi.
Shuning uchun “ertaga issiq bo‘lsa, shunday davom etadi” degan fikr bu oyda to‘g‘ri kelmasligi mumkin. Ob-havoni doimiy kuzatib borish tavsiya etiladi.

В апреле в Узбекистане продолжится нестабильная погода
В Узбекистане апрель будет проходить нестабильно, что отличается от обычного. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом году погода также проявит свои характерные особенности. По данным «Узгидромета», в течение месяца сохранится весенняя нестабильность, когда тёплые дни будут сменяться дождями и кратковременными похолоданиями.
В первые дни месяца в некоторых регионах возможны кратковременные дожди, а также грозы. Однако эти явления не будут одинаковыми во всех местах.
Например, в Ташкентской области и Ферганской долине с 1 по 3 апреля вероятность дождя низкая, погода будет преимущественно солнечной и сухой. Ожидается, что температура в апреле будет немного выше обычной.
Ночью температура обычно будет колебаться от 12 до 17 градусов, а в некоторые дни может понижаться до 7–12 градусов. Днём температура будет меняться от 15 до 32 градусов.
В самые тёплые дни температура может подняться от 28 до 33 градусов. В первую декаду месяца почти по всей республике время от времени будут идти дожди.
Однако эти осадки будут носить локальный характер: если в одном районе идёт дождь, в соседних может светить солнце. Во вторую и третью декады погода также не будет спокойной.
По данным синоптиков, в каждой декаде может идти дождь от 1 до 3 дней. Поэтому в апреле планы необходимо корректировать в зависимости от погоды.
Ещё один важный момент — температура резко повышается и сменяется кратковременными похолоданиями. В некоторые ночи температура значительно понижается, создавая прохладу.
Поэтому мысль «если завтра будет тепло, то так и продолжится» в этом месяце может оказаться неверной. Рекомендуется постоянно следить за погодой.