Aprel oyida beqaror ob-havo va keskin harorat o‘zgarishlari kutilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati mutaxassislari aprel oyining ob-havo sharoitlari bo‘yicha zamonaviy bashoratlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kelgusi oy mamlakatimiz hududida bahor fasliga xos bo‘lgan ob-havo beqarorligi kuzatilishi kutilmoqda. Oyning dastlabki kunlarida ayrim viloyatlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘i, shamol kuchayishi va hatto momaqaldiroqli havo o‘zgarishlari ehtimoli mavjud.
Biroq, barcha hududda bir xil bo‘lmagan holda, ba’zi manzillarda havo quruq va ravshan saqlanib turadi. Harorat ko‘rsatkichlari kuni va kechasi keskin farq qilishi mumkin.
Kechki paytlarda havo harorati o‘n ikkidan yettigrada bo‘lguncha, kunduzi esa u yigirma sakkizdan o‘n besh darajagacha tushishi bashorat qilinmoqda. Eng issiq kunlarda termometr ustuni u yigirma sakkizdan o‘ttiz uch darajagacha ko‘tarilishi ham mumkinligini mutaxassislar eslatib o‘tdilar.
Aprel oyining birinchi o‘n kunligida asosan qisqa yomg‘irli kunlar kuzatiladi. Toshkent viloyati va Farg‘ona vodiysida birinchi uch kun davomida havo asosan quruq bo‘lishi taxmin qilinmoqda.
Ikkinchi va uchinchi o‘n kunliklarda ham bir necha kunda yog‘ingarchilik bo‘lishi ehtimoli saqlanib turadi. Bundan tashqari, aprel oyining davomida issiq kunlar qisqa muddatli sovuq havo bilan almashinib turishi kuzatiladi.
Ba’zi kunlarda tungi vaqtlarda harorat keskin pasayib, sovuqlik his qilinishi mumkin. Tarixiy ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan yillarda aprel oyining har xil holatlarda kechganini ko‘rish mumkin.
Masalan, ming olti yuz yettining aprel oyida eng iliq bahor kuni, ming olti yuz to‘qqizda esa eng sovuq aprel sifatida qayd etilgan. Shu sababli, aholi ob-havo o‘zgarishlariga tayyorgarlik ko‘rishi va kiyim tanlashda ehtiyot bo‘lishi tavsiya etiladi.

В апреле ожидается неустойчивая погода и резкие перепады температур
Специалисты Гидрометеорологической службы Республики Узбекистан объявили современные прогнозы погоды на апрель. Об этом сообщает Zamin.uz.
В следующем месяце на территории нашей страны ожидается неустойчивая погода, характерная для весеннего сезона. В первые дни месяца в некоторых областях возможны кратковременные дожди, усиление ветра и даже грозовые явления.
Однако не везде погода будет одинаковой: в некоторых местах воздух останется сухим и ясным. Показатели температуры могут резко отличаться днем и ночью.
Прогнозируется, что вечером температура воздуха составит от двенадцати до семи градусов, а днем может опуститься с двадцати восьми до пятнадцати градусов. Специалисты также напомнили, что в самые жаркие дни столбик термометра может подняться с двадцати восьми до тридцати трех градусов.
В первую декаду апреля в основном будут наблюдаться дождливые дни. В Ташкентской области и Ферганской долине в течение первых трех дней погода, как ожидается, будет преимущественно сухой.
Во вторую и третью декады также сохраняется вероятность осадков в течение нескольких дней. Кроме того, в течение апреля будут наблюдаться чередования жарких дней с кратковременными периодами холодной погоды.
В некоторые дни ночью температура может резко упасть, и будет ощущаться холод. Согласно историческим данным, в прошлые годы апрель проходил по-разному.
Например, в 1677 году апрель был самым теплым весенним месяцем, а в 1699-м — самым холодным. Поэтому населению рекомендуется готовиться к изменениям погоды и быть осторожным при выборе одежды.