O‘zbekistonga ko‘chib o‘tganlar soni bir ming besh yuz to‘qqiz nafarni tashkil etdi
Davlat statistika qo‘mitasi e’lon qilgan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan yili xorijiy davlatlardan O‘zbekiston Respublikasiga doimiy manzil sifatida ko‘chib o‘tganlar soni jami bir ming besh yuz to‘qqiz nafarni tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim ko‘rsatkich mamlakatimizdagi demografik o‘zgarishlar va aholi ko‘chish jarayonlarini chuqur tahlil qilish imkonini beradi. Kelgan yangi aholining eng katta qismi Rossiya Federatsiyasidan bo‘lib, ular umumiy sonning deyarli qirq foiziga yaqinini tashkil qilgan.
Ikkinchi o‘rinda Qozog‘iston turib, bu davlatdan kelganlar yetti ming uch foizni tashkil qiladi. Uchinchidan Tojikiston, to‘rtinchidan Qirg‘iziston va beshinchidan Turkmaniston fuqarolari kelishgan.
Qolgan qismi esa dunyoning boshqa turli mamlakatlaridan kelib, O‘zbekistonda yangi hayot qurishga qaror qilgan. Hududlar bo‘yicha taqsimotni tahlil qilsak, poytaxt Toshkent shahri eng ko‘p muhojirlarni qabul qilgan asosiy manzil ekanligini ko‘rish mumkin.
Toshkent shahriga yettining sakkiz foizi yaqin, ya’ni 698 nafar yangi doimiy aholi joylashgan. Poytaxt atrofidagi Toshkent viloyatiga esa 275 nafar, O‘zbekistonning eng katta hududlaridan biri bo‘lgan Qoraqalpog‘iston Respublikasiga 101 nafar fuqaro ko‘chib o‘tgan.
Mamlakatning boshqa viloyatlarida bu ko‘rsatkichlar nisbatan pastroq darajada qayd etilgan. Masalan, Sirdaryo viloyatiga 24 nafar, Farg‘ona viloyatiga esa 14 nafar yangi kelganlar ro‘yxatga olingan.
Jizzax va Navoiy viloyatlarida har biridan 12 nafar, Buxoro viloyatiga 11 nafar, Xorazm viloyatiga 7 nafar inson joylashgan. Qashqadaryo va Samarqand viloyatlarida har biridan 2 nafar, Namangan viloyatida esa o‘tgan yilda faqat bitta yangi doimiy aholi ro‘yxatga olingan.

Количество переехавших в Узбекистан составило тысячу пятьсот девять человек.
По официальным данным, опубликованным Государственным комитетом статистики, в прошлом году общее число лиц, переехавших в Республику Узбекистан на постоянное место жительства из иностранных государств, составило одну тысячу пятьсот девять человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот важный показатель позволяет глубоко проанализировать демографические изменения и процессы миграции населения в нашей стране. Большая часть прибывших новых жителей — из Российской Федерации, они составляют почти сорок процентов от общего числа.
На втором месте находится Казахстан, откуда прибыло семь тысяч три процента. Третье место занимает Таджикистан, четвертое — Кыргызстан, пятое — Туркменистан.
Остальная часть прибыла из различных других стран мира, решивших начать новую жизнь в Узбекистане. Анализируя распределение по регионам, можно увидеть, что столичный город Ташкент является основным местом приема мигрантов.
В Ташкенте проживает около семи с половиной процентов, то есть 698 новых постоянных жителей. В Ташкентской области, окружающей столицу, переехали 275 человек, а в Каракалпакстанскую Республику, один из крупнейших регионов Узбекистана, — 101 человек.
В других областях страны эти показатели относительно ниже. Например, в Сырдарьинскую область зарегистрировано 24 новых прибывших, в Ферганскую область — 14.
В Джизакской и Навоийской областях по 12 человек, в Бухарской области — 11, в Хорезмской области — 7 человек поселились. В Кашкадарьинской и Самаркандской областях по 2 человека, а в Наманганской области в прошлом году зарегистрирован только один новый постоянный житель.