Toshkentda sun’iy yomg‘ir yog‘dirish texnologiyasi joriy etiladi
Toshkent shahrida atmosfera havosini tozalash va miqdori jihatdan yaxshilashga qaratilgan yangi tashabbus bo‘lib, sun’iy yomg‘ir yog‘dirish texnologiyasini joriy etish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur muhim qaror O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yilning 25 mart kuni imzolagan Toza havo umummilliy loyihasini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi farmonida alohida belgilab qo‘yilgan. Hujjat talablari asosida poytaxt va Toshkent viloyati hududlarida havoda namlik darajasi past bo‘lgan joylarga maxsus zamonaviy uskunalar o‘rnatiladi.
Natijada sun’iy yomg‘ir chaqirish amaliyoti muntazam ravishda yo‘lga qo‘yiladi. Ushbu keng ko‘lamli loyiha 2027 yilning 1 oktyabriga qadar bosqichma-bosqich amalga oshirilishi kutilmoqda.
Mavzuga oid mutaxassislar fikricha, zikr etilgan texnologiya yordamida havodagi chang zarralari va turli zararli moddalarning miqdorini sezilarli darajada kamaytirish imkoniyati mavjud. Bu esa atmosfera sifatini qisqa muddatda yaxshilashga xizmat qiladi.
Shuningdek, qurg‘oqchilik va issiq ob-havo sharoitida atrof-muhitdagi namlik darajasini oshirishga ham katta yordam beradi. Farmonda loyiha ijrosi Ekologiya qo‘mitasi, Fanlar akademiyasi hamda Oliy ta’lim vazirligi zimmasiga yuklatilgan.
Tez orada ular xorijiy davlatlarning o‘rganishib, eng samarali va natijali yechimlarni amaliyotga tatbiq etishlari lozim bo‘ladi. Qayd etilganidek, mazkur tadbir poytaxtda ekologik vaziyatni barqarorlashtirish va aholi salomatligini asrash yo‘lida muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda.

В городе Ташкент планируется внедрение технологии искусственного дождя как новая инициатива, направленная на очистку атмосферного воздуха и его улучшение в количественном отношении. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это важное решение отдельно закреплено в указе Президента Республики Узбекистан, подписанном 25 марта текущего года, о мерах по реализации общенационального проекта «Чистый воздух». В соответствии с требованиями документа в столице и на территории Ташкентской области будут установлены специальные современные установки в местах с низким уровнем влажности воздуха.
В результате практика вызова искусственного дождя будет проводиться на регулярной основе. Ожидается, что эта масштабная реализация проекта будет осуществляться поэтапно до 1 октября 2027 года.
По мнению специалистов в данной области, с помощью указанной технологии существует возможность значительно снизить количество пылевых частиц и различных вредных веществ в воздухе. Это способствует улучшению качества атмосферы в краткосрочной перспективе.
Кроме того, это окажет значительную помощь в повышении уровня влажности окружающей среды в условиях засухи и жаркой погоды. В указе исполнение проекта возложено на Комитет по экологии, Академию наук и Министерство высшего образования.
В ближайшее время им предстоит изучить опыт зарубежных государств и внедрить в практику наиболее эффективные и результативные решения. Как отмечается, данная мера должна стать важным шагом на пути стабилизации экологической ситуации в столице и охраны здоровья населения.