O‘ttiz bir mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Qozog‘iston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Yermek Kosherbayev bilan muhim uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yig‘ilishda ikki qo‘shni davlat o‘rtasidagi yaqin aloqalarni yanada rivojlantirish va o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish borasidagi asosiy masalalar muhokama qilindi. Suhbat boshida yuqori martabali mehmon O‘zbekiston rahbariga Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning samimiy salomlari va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Bu imkoniyat davlat boshliqlari o‘rtasidagi mustahkam shaxsiy munosabatlar hamda ikki xalqning azaliy do‘stligini bir daha tasdiqladi. Oliy darajadagi muzokaralar chog‘ida tomonlar strategik sheriklik va ittifoqchilikni yanada mustahkamlashga bag‘ishlangan dolzarb savollarni atroflicha ko‘rib chiqdilar.
Har ikki tomon hozirgi kunda parlamentlar, hukumatlar, hududiy ma’muriyatlar va ishbilarmon doiralar o‘rtasida amalga oshirilayotgan faol hamkorlikdan katta mamnuniyat bildirdi. Rasmiylar ikki tomonlama tashabbuslarni ilgari surishda muhim rol o‘ynagan qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning yuqori samarali ishini alohida ta’kidladilar.
Ular o‘zaro savdo hajmining barqaror o‘sib borayotganini e’tirof etdilar. Bundan tashqari, sanoat, energetika, transport va logistika, atrof-muhitni muhofaza qilish hamda suv resurslaridan barqaror foydalanish kabi sohalarda hamkorlik izchil kengaymoqda.
Qo‘shma iqtisodiy loyihalarni amalga oshirishni tezlashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Kun tartibidan noyob metallar sohasida hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini yo‘lga qo‘yish, sayyohlikni rivojlantirish va gumanitar almashinuv dasturlarini kengaytirish masalalari o‘rin oldi.
Yetakchilar hamkorlikning innovatsion yo‘nalishlarini, jumladan kosmik sanoat va kreativ iqtisodiyotni ham o‘rgandilar. Uchrashuv yakunida ishtirokchilar kelajakdagi ikki tomonlama va ko‘p tomonlama tadbirlar kun tartibini puxta tayyorlashning o‘ta muhimligini ta’kidladilar.
Prezident va Tashqi ishlar vaziri xalqaro hamda mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashib, Markaziy Osiyoda tinchlik va barqaror taraqqiyotni saqlashga sodiqliklarini bir daha tasdiqladilar.

31 марта Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл важную встречу с Министром иностранных дел Республики Казахстан Ермеком Кошербаевым, который прибыл в нашу страну с официальным визитом. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом заседании были обсуждены ключевые вопросы дальнейшего развития тесных связей между двумя соседними государствами и углубления взаимного сотрудничества. В начале беседы высокопоставленный гость передал руководителю Узбекистана искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева.
Эта возможность ещё раз подтвердила крепкие личные отношения между главами государств и вековую дружбу двух народов. В ходе переговоров на высшем уровне стороны подробно рассмотрели актуальные вопросы, посвящённые дальнейшему укреплению стратегического партнёрства и союзничества.
Обе стороны выразили большое удовлетворение активным сотрудничеством, осуществляемым в настоящее время между парламентами, правительствами, региональными администрациями и деловыми кругами. Официальные лица особо подчеркнули высокоэффективную работу совместной Межправительственной комиссии, сыгравшей важную роль в продвижении двусторонних инициатив.
Они отметили стабильный рост объёмов взаимной торговли. Кроме того, сотрудничество последовательно расширяется в таких сферах, как промышленность, энергетика, транспорт и логистика, охрана окружающей среды и устойчивое использование водных ресурсов.
Особое внимание было уделено ускорению реализации совместных экономических проектов. В повестке дня также стояли вопросы установления новых направлений сотрудничества в области редких металлов, развития туризма и расширения программ гуманитарного обмена.
Лидеры изучили инновационные направления сотрудничества, включая космическую промышленность и креативную экономику. По итогам встречи участники подчеркнули чрезвычайную важность тщательной подготовки повестки будущих двусторонних и многосторонних мероприятий.
Президент и Министр иностранных дел обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной политики, вновь подтвердив свою приверженность поддержанию мира и устойчивого развития в Центральной Азии.