Toshkentda sun’iy yomg‘ir yog‘dirish rejalashtirilmoqda
Toshkent shahrida havo sifati yaxshilanishi va qurg‘oqchilik muammosini hal etish maqsadida sun’iy yomg‘ir yog‘dirish usulini joriy etish bo‘yicha aniq reja ishlab chiqilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim tashabbus davlatimiz rahbarining mart oyida imzolagan farmoni asosida amalga oshiriladi. Farmonda Atmofera havosi sifatini yaxshilashga qaratilgan Toza havo umummilliy loyihasi doirasida bir qator choralar ko‘rish belgilangan bo‘lib, unda aynan sun’iy yomg‘ir chaqirish texnologiyasi alohida urg‘u berilgan.
Reja shartlariga ko‘ra, Toshkent shahri va uning atrofdagi viloyat hududlarida qurg‘oqchilik kuchaygan joylarda maxsus zamonaviy uskunalar o‘rnatiladi. Bu uskunalar yordamida sun’iy yomg‘ir chaqirish amaliyoti yo‘lga qo‘yilishi kutilmoqda.
Loyihaning butunlay yakunlanish muddati 2027 yilning birinchi oktabrigacha deb belgilangan. Bu vaqt ichida barcha zarur texnik tayyorgarliklar olib boriladi va tizim to‘liq ishga tushiriladi.
Sun’iy yomg‘ir texnologiyasi orqali asosan havodagi chang, tutun va boshqa zararli moddalar miqdorini kamaytirish maqsad qilinmoqda. Natijada atmosfera havosi sifati qisqa muddatda sezilarli darajada yaxshilanishi kutiladi.
Shuningdek, quruq va issiq mavsumlarda tabiatga kerakli namlikni yetkazib berish orqali tuproq va o‘simliklarni saqlab qolishga ham e’tibor qaratiladi. Bu esa shahar atrof-muhitini yanada yashillikka boyitishga xizmat qiladi.
Tashabbusni amalga oshirish mas’uliyati Ekologiya qo‘mitasi, Fanlar akademiyasi hamda Oliy ta’lim vazirligiga yuklangan. Ushbu tashkilotlarga xorijiy mamlakatlarning eng so‘nggi va samarali tajribalarini o‘rganib, Toshkent sharoitiga moslashtirish vazifasi topshirilgan.
Maqsad shundaki, xalqimiz yaqin kelajakda toza havo va suv resurslaridan yanada yaxshi foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lsin. Bu loyiha nafaqat ekologik muammolarni bartaraf etadi, balki Toshkentlik aholining hayot sifati va farovonligini ham oshiradi.

В городе Ташкент разрабатывается конкретный план внедрения метода искусственного дождя с целью улучшения качества воздуха и решения проблемы засухи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта важная инициатива реализуется на основе указа главы нашего государства, подписанного в марте. В указе определены ряд мер в рамках общенационального проекта «Чистый воздух», направленных на улучшение качества атмосферного воздуха, при этом особое внимание уделено технологии вызова искусственного дождя.
Согласно условиям плана, в городе Ташкент и прилегающих к нему районах областей, где усиливается засуха, будут установлены специальные современные установки. С помощью этого оборудования планируется наладить практику вызова искусственного дождя.
Срок полного завершения проекта установлен до 1 октября 2027 года. В течение этого времени будут проведены все необходимые технические приготовления, и система будет полностью запущена в эксплуатацию.
С помощью технологии искусственного дождя планируется в первую очередь снизить количество пыли, дыма и других вредных веществ в воздухе. В результате ожидается значительное улучшение качества атмосферного воздуха в краткосрочной перспективе.
Кроме того, будет уделено внимание сохранению почвы и растений путем обеспечения необходимой влаги природе в сухие и жаркие сезоны. Это будет способствовать дальнейшему озеленению городской среды.
Ответственность за реализацию инициативы возложена на Комитет по экологии, Академию наук и Министерство высшего образования. Эти организации поручено изучить передовой и эффективный опыт зарубежных стран и адаптировать его к условиям Ташкента.
Цель заключается в том, чтобы наш народ в ближайшем будущем имел возможность еще лучше пользоваться чистым воздухом и водными ресурсами. Этот проект не только устраняет экологические проблемы, но и повышает качество жизни и благосостояние жителей Ташкента.