O‘zbekistonda birinchi aprel ob-havosi: yomg‘ir va issiq kutilmoqda
O‘zgidromet xizmati birinchi aprel kuni O‘zbekiston hududida kutilayotgan ob-havo sharoitlari haqida rasmiy ma’lumotlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ammo yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan o‘ttoblan shamol 3 dan 8 metr sekundgacha tezlikda so‘ngadi.
Kecha paytida havo harorati 15 dan 17 gradusgacha, kunduzi esa 27 dan 29 gradusgacha iliq bo‘lishi bashorat qilinmoqda. Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatlarida ham havo o‘zgaruvchan kechadi.
Bu hududlarda ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq kuzatilishi mumkin. Shamol sharqdan 7 dan 12 metr sekundgacha tezlikda esaydi.
Harorat kechasi 10 dan 15 gradusgacha, kunduzi esa 23 dan 28 gradusgacha bo‘ladi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgaruvchan, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol sharqdan 7 dan 12 metr sekundgacha tezlikda esaydi. Kecha harorati 12 dan 17 gradusgacha, kunduzi esa 25 dan 30 gradusgacha iliq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Faqat Samarqandda ba’zi joylarda qisqa vaqtli yomg‘ir va momaqaldiroq kuzatilishi mumkin.
Shamol sharqdan 7 dan 12 metr sekundgacha tezlikda esaydi. Harorat kechasi 12 dan 17 gradusgacha, kunduzi esa 25 dan 30 gradusgacha bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida ham havo o‘zgaruvchan, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Faqat Qashqadaryoda ba’zi joylarda qisqa yomg‘ir va momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli mavjud.
Shamol sharqdan 7 dan 12 metr sekundgacha tezlikda esaydi. Kecha harorati 12 dan 17 gradusgacha, kunduzi esa 25 dan 30 gradusgacha bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5 dan 10 metr sekundgacha tezlikda esaydi.
Harorat kechasi 12 dan 17 gradusgacha, kunduzi esa 25 dan 30 gradusgacha iliq bo‘ladi. Respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi.
Bu yerlarda ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq kuzatiladi. Sel-suv toshqinlari yuzaga kelishi mumkinligi ogohlantirilmoqda.
Shamol sharqdan 7 dan 12 metr sekundgacha tezlikda esaydi, momaqaldiroq paytida esa 13 dan 18 metr sekundgacha kuchayishi mumkin. Tog‘li hududlarda kecha harorati 5 dan 10 gradusgacha, kunduzi esa 15 dan 20 gradusgacha bo‘ladi.

Погода в Узбекистане 1 апреля: ожидаются дожди и жара
Служба «Узгидромет» официально объявила о прогнозируемых погодных условиях на территории Узбекистана 1 апреля. Об этом сообщает Zamin.uz.
В городе Ташкент погода будет переменчивой, однако осадков не ожидается. Ветер дует с востока со скоростью от 3 до 8 метров в секунду.
Ночью температура воздуха составит от 15 до 17 градусов, днем ожидается потепление до 27–29 градусов. В Каракалпакстане и Хорезмской области погода также будет переменчивой.
В этих регионах в отдельных местах возможны кратковременные дожди и грозы. Ветер дует с востока со скоростью от 7 до 12 метров в секунду.
Ночью температура составит от 10 до 15 градусов, днем — от 23 до 28 градусов. В Бухарской и Навоийской областях погода будет переменчивой, осадков не ожидается.
Ветер дует с востока со скоростью от 7 до 12 метров в секунду. Ночью температура составит от 12 до 17 градусов, днем ожидается потепление до 25–30 градусов.
В Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях погода будет переменчивой, осадков не ожидается. Только в Самарканде в отдельных местах возможны кратковременные дожди и грозы.
Ветер дует с востока со скоростью от 7 до 12 метров в секунду. Ночью температура составит от 12 до 17 градусов, днем — от 25 до 30 градусов.
В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях погода также будет переменчивой, осадков не ожидается. Только в Кашкадарьинской области в отдельных местах возможен кратковременный дождь и гроза.
В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях погода будет переменчивой, осадков не ожидается. Ветер дует с востока со скоростью от 5 до 10 метров в секунду.
Ночью температура составит от 12 до 17 градусов, днем ожидается потепление до 25–30 градусов. В предгорных и горных районах республики погода будет переменчивой.
В этих местах в отдельных районах возможны дожди и грозы. Предупреждается о возможности возникновения селей и паводков.
Ветер дует с востока со скоростью от 7 до 12 метров в секунду, во время грозы может усиливаться до 13–18 метров в секунду. В горных районах ночью температура составит от 5 до 10 градусов, днем — от 15 до 20 градусов.