O‘zbekistonda 2026–2030 yillar davomida amalga oshiriladigan «Toza havo» umummilliy loyihasi Prezidentning 25 mart kuni imzolagan farmoni bilan rasmiy ravishda yo‘lga qo‘yildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatda loyihaning asosiy maqsadi sanoat, energetika, qurilish va transport sohalarida chiqindilarni kamaytirish hamda tabiiy chang hosil bo‘lishini nazorat qilish ekanligi ta’kidlangan. Dastur doirasida atmosferaga chiqariladigan ifloslantiruvchi moddalar miqdorini 10,5 foizga kamaytirish rejalashtirilgan.
Shuningdek, yirik sanoat korxonalarida avtomatik monitoring stansiyalari va chang-gaz tozalash uskunalarini o‘rnatish ko‘zda tutilgan. Loyihaning ustuvor vazifalaridan biri sanoat obyektlarida chiqindilarni ushlab qolish darajasini 32 foizga oshirish, PM2,5 ko‘rsatkichi bo‘yicha me’yordan yuqori bo‘lgan kunlar sonini kamaytirishdir.
Bundan tashqari, transport vositalaridan havoga chiqariladigan zararli moddalar miqdorini 10 foizga qisqartirish belgilangan. Loyiha hududlar kesimida bosqichma-bosqich amalga oshiriladi.
Dastlab chora-tadbirlar Farg‘ona vodiysida joriy etiladi, keyinchalik markaziy hududlarga kengaytiriladi. Keyingi bosqichlarda mamlakatning janubiy va g‘arbiy hududlari qamrab olinadi, yakuniy bosqichda esa Qoraqalpog‘iston va Xorazmda loyiha to‘liq amalga oshiriladi.
Oldinroq har oyning 10 va 25-kunlari davlat xizmatchilari xizmat avtomobillaridan foydalanmay, ishga jamoat transporti, velosiped yoki piyoda borishi majburiyligi haqida ham ma’lumot berilgan edi. Ushbu loyiha orqali havo sifati yaxshilanadi, ekologik holat nazorat qilinadi va aholiga sog‘lom muhit yaratish maqsad qilinmoqda.

В Узбекистане национальный проект «Чистый воздух», который будет реализован в период с 2026 по 2030 годы, официально запущен указом Президента, подписанным 25 марта. Об этом сообщает Zamin.uz.
В документе подчеркивается, что основная цель проекта — сокращение отходов в промышленности, энергетике, строительстве и транспорте, а также контроль за образованием природной пыли. В рамках программы планируется снизить количество загрязняющих веществ, выбрасываемых в атмосферу, на 10,5 процента.
Также предусмотрена установка автоматических мониторинговых станций и оборудования для очистки пыли и газа на крупных промышленных предприятиях. Одной из приоритетных задач проекта является повышение уровня улавливания отходов на промышленных объектах на 32 процента и сокращение количества дней с превышением нормы по показателю PM2,5.
Кроме того, запланировано уменьшить количество вредных веществ, выбрасываемых транспортными средствами, на 10 процентов. Проект будет реализовываться поэтапно в разрезе регионов.
Первоначально меры будут введены в Ферганской долине, затем расширены на центральные регионы. На следующих этапах охватят южные и западные регионы страны, а на завершающем этапе проект будет полностью реализован в Каракалпакстане и Хорезме.
Ранее также сообщалось, что 10 и 25 числа каждого месяца государственные служащие обязаны не использовать служебные автомобили и добираться до работы на общественном транспорте, велосипеде или пешком. Через этот проект планируется улучшить качество воздуха, контролировать экологическую ситуацию и создать здоровую среду для населения.