O‘zbekistonda avtomototransport vositasini rasmiy ro‘yxatdan o‘tkazish haqidagi guvohnoma endilikda besh yillik amal qilish muddati bilan beriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 30 mart kuni qabul qilingan hukumat qarorida belgilangan. Oldingi tartibda texnik pasportlarda faqat berilgan sana ko‘rsatilgan, ammo amal qilish muddati aniqlanmagan edi.
Yangi qarorga muvofiq, guvohnomaning amal qilish muddati aniq belgilangan va u besh yilni tashkil qiladi. Guvohnoma muddati tugagach, uni yangilash uchun to‘lov miqdori haqida hozircha aniq ma’lumot yo‘q.
Yangi to‘lov miqdori belgilanadimi yoki amaldagi to‘lov qo‘llanilaveradimi, bu masala hali hal etilmagan. 2024 yildan boshlab elektromobillar, mototsikllar va tirkamalardan tashqari barcha avtotransport vositalarini ro‘yxatdan o‘tkazish va qayta ro‘yxatdan o‘tkazish to‘lovi bazaviy hisoblash miqdorining 6,84 baravariga teng bo‘ldi.
Oldin bu ko‘rsatkich 0,1 baravar atrofida edi. Yangi tartiblar avtomobil egalari uchun aniqlik, qulaylik va zamonaviy amal qilish muddatini ta’minlaydi.
Bu o‘zgarishlar ro‘yxatdan o‘tkazish jarayonini soddalashtiradi va fuqarolarga qulaylik yaratadi. Shuningdek, avtomobil egalari o‘z hujjatlarini o‘z vaqtida yangilash imkoniga ega bo‘ladilar.

В Узбекистане свидетельство о регистрации автотранспортного средства выдается на пять лет
В Узбекистане свидетельство о регистрации автотранспортного средства теперь выдается с пятилетним сроком действия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это установлено постановлением правительства, принятым 30 марта. По предыдущему порядку в технических паспортах указывалась только дата выдачи, но срок действия не был определен.
В соответствии с новым постановлением срок действия свидетельства четко установлен и составляет пять лет. После истечения срока свидетельство необходимо обновить, однако точной информации о размере платы за обновление пока нет.
Вопрос о том, будет ли установлен новый размер платы или будет применяться действующий, пока не решен. С 2024 года плата за регистрацию и перерегистрацию всех автотранспортных средств, кроме электромобилей, мотоциклов и прицепов, составляет 6,84 базовых расчетных величин.
Ранее этот показатель составлял около 0,1. Новые правила обеспечивают владельцам автомобилей ясность, удобство и современный срок действия.
Эти изменения упрощают процесс регистрации и создают удобства для граждан. Кроме того, владельцы автомобилей смогут своевременно обновлять свои документы.