O‘zbekistonda poyezdlarning harakati bilan bog‘liq yangi tartib joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tartibga ko‘ra, agar poyezd tashuvchi tashkilot o‘z aybi bilan belgilangan vaqtdan kechiksa, yo‘lovchilarga pul kompensatsiyasi to‘lab beriladi. Mazkur tashabbus O‘zbekiston Respublikasi Raqobat qo‘mitasi tomonidan ilgari surilgan bo‘lib, yo‘lovchilarning huquqlarini himoya qilishga qaratilgan.
Yangi tizim xizmat sifatini oshirish va temiryo‘l transportiga bo‘lgan ishonchni mustahkamlashni maqsad qilgan. Qoidalarga muvofiq, kechikish muddati asosida kompensatsiya miqdori quyidagicha belgilanadi: 15 dan 30 daqiqagacha kechikishda chipta narxining 15 foizi, 31 dan 60 daqiqagacha kechikishda 25 foizi, 61 dan 120 daqiqagacha kechikishda 50 foizi, 121 daqiqadan ortiq kechikishda esa yo‘lovchiga chipta narxining to‘liq 100 foizi miqdorida mablag‘ qaytariladi.
Avval bunday tartib faqat “Afrosiyob” tezyurar poyezdlariga nisbatan amal qilgan edi. Endilikda esa ushbu qoida barcha mahalliy poyezdlarga, jumladan oddiy va tezyurar yo‘nalishlarga ham tatbiq etilishi rejalashtirilmoqda.
Bu yangi tartib poyezdlar xizmatining sifatini oshirish, yo‘lovchilarning qulayligini ta’minlash hamda temiryo‘l transportiga bo‘lgan ishonchni yanada kuchaytirishga xizmat qiladi. Kompensatsiya tizimining joriy etilishi yo‘lovchilarning huquqlarini himoya qilishga katta hissa qo‘shadi.
Shuningdek, poyezdlar vaqtida harakatlanishini ta’minlash orqali transport tizimining samaradorligi oshiriladi. Bu esa umumiy transport sohasining rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

Вводится денежная компенсация пассажирам за задержку поездов
Согласно этому порядку, если перевозчик по своей вине опаздывает на установленное время, пассажирам будет выплачиваться денежная компенсация. Эта инициатива была предложена Комитетом по конкуренции Республики Узбекистан и направлена на защиту прав пассажиров.
Новая система направлена на повышение качества обслуживания и укрепление доверия к железнодорожному транспорту. В соответствии с правилами, размер компенсации в зависимости от времени задержки устанавливается следующим образом: при задержке от 15 до 30 минут — 15% стоимости билета, от 31 до 60 минут — 25%, от 61 до 120 минут — 50%, при задержке более 121 минуты пассажиру возвращается 100% стоимости билета.
Ранее такой порядок действовал только для скоростных поездов «Афросиёб». Теперь же данное правило планируется применить ко всем местным поездам, включая обычные и скоростные направления.
Этот новый порядок способствует повышению качества обслуживания поездов, обеспечению комфорта пассажиров и дальнейшему укреплению доверия к железнодорожному транспорту. Введение системы компенсаций значительно способствует защите прав пассажиров.
Кроме того, обеспечение своевременного движения поездов повысит эффективность транспортной системы. Это окажет положительное влияние на развитие транспортной отрасли в целом.