O‘zbekiston sud hujjatlarini ijro etish tizimida keng qamrovli raqamlashtirish ishlari boshlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu boradagi asosiy tashabbus 30 mart kuni imzolangan prezident farmoni bilan rasmiylashtirildi. Yangi farmonga ko‘ra, 2027 yilning 1 yanvaridan boshlab davlat ijrochilarining kundalik faoliyatida sun’iy intellekt texnologiyalari joriy etiladi.
Ushbu yangilik ijro jarayonida qabul qilinadigan qarorlarning kamida yetmish foizini avtomatlashtirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud qarorlarini ijro etish bilan bog‘liq barcha ma’muriy tartib-taomillar bosqichma-bosqich to‘liq elektron shaklga o‘tkaziladi.
Rasmiylar fikricha, bu o‘zgarish inson omilini sezilarli darajada kamaytiradi, shaffoflikni ta’minlaydi va qaror qabul qilish tezligini oshiradi. Farmonda ijro harakatlarini to‘liq raqamlashtirishga, shu jumladan ushbu jarayonlarda undirilgan mablag‘larni elektron tarzda taqsimlashga alohida e’tibor qaratilgan.
Shu bilan birga, 2026 yilning 1 iyulidan boshlab hukumat sud qarorlari asosida davlat daromadiga o‘tkaziladigan avtotransport vositalari va ko‘chmas mulkni ro‘yxatdan o‘tkazish jarayonini soddalashtirishni rejalashtirmoqda. Ushbu maxsus aktivlar davlat ijrochisi tomonidan chiqarilgan oddiy qaror asosida to‘g‘ridan-to‘g‘ri Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga topshiriladi.
Mazkur islohotlar sud hujjatlarini ijro etish tizimida samaradorlikni oshirish, adolatli qarorlar qabul qilish va davlat boshqaruvida raqamli texnologiyalarni keng joriy etishga xizmat qiladi. Bu esa fuqarolarga yanada sifatli xizmat ko‘rsatish imkonini yaratadi.

В системе исполнения судебных решений будет внедрен искусственный интеллект
В Узбекистане начинаются масштабные работы по цифровизации системы исполнения судебных документов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основная инициатива в этой области была оформлена президентским указом, подписанным 30 марта. Согласно новому указу, с 1 января 2027 года в повседневной деятельности государственных исполнителей будут внедрены технологии искусственного интеллекта.
Это нововведение направлено на автоматизацию не менее семидесяти процентов принимаемых в процессе исполнения решений. Кроме того, все административные процедуры, связанные с исполнением судебных решений, будут поэтапно полностью переведены в электронный формат.
По мнению официальных лиц, эти изменения значительно сократят человеческий фактор, обеспечат прозрачность и ускорят процесс принятия решений. В указе уделено особое внимание полной цифровизации исполнительных действий, включая электронное распределение средств, взысканных в ходе этих процессов.
Кроме того, с 1 июля 2026 года правительство планирует упростить процесс регистрации автотранспортных средств и недвижимости, передаваемых в государственную собственность на основании судебных решений. Эти специальные активы будут напрямую передаваться Агентству по управлению государственными активами на основании простого решения государственного исполнителя.
Данные реформы направлены на повышение эффективности системы исполнения судебных документов, принятие справедливых решений и широкое внедрение цифровых технологий в государственном управлении. Это создаст возможности для предоставления гражданам более качественных услуг.
Полное осуществление процесса цифровизации обеспечит адаптацию судебной системы к современным требованиям.