O‘zbekistonda soliq qarzi va muammoli kreditlarni undirish jarayonida yangi va zamonaviy yondashuvlar joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident farmoniga binoan, qarzdorning mol-mulkini xatlash, ko‘zdan kechirish va sotish jarayonlari soddalashtirilib, raqamli formatga o‘tkazildi. Bu o‘z navbatida ijro hujjatlari asosida aktivlarni onlayn tarzda realizatsiya qilish imkonini yaratadi.
Yangi tartibga muvofiq, soliq qarzi va muammoli kreditlarni undirishda ijro hujjatlari asosida mol-mulkni undiruvchi tomon rasmiylashtirgan protsessual hujjatlar orqali davlat ijrochisi qarori bilan elektron onlayn auksionlarda sotishi mumkin. Bu jarayon har tomonlama shaffoflik va tezkorlikni ta’minlaydi.
Yuridik shaxslarga tegishli mol-mulklar ham yangi tartibda xatlanadi va ko‘zdan kechiriladi. Soliq organi ijro hujjatlari bo‘yicha ishlar mansabdor shaxs tomonidan bajariladi.
Garov bilan ta’minlangan majburiyatlarni ijro qilishga doir hujjatlar bo‘yicha esa davlat ijrochisi topshirig‘i asosida tijorat bankining vakolatli shaxsi ishtirok etadi. Yangi tizimdagi yana bir muhim yangilik shundaki, ijro hujjatlari bo‘yicha savdolar, garov hujjatlari, xatlash va ko‘zdan kechirish dalolatnomalari elektron platformalar orqali yuboriladi.
Bu chora soliq organi va tijorat banklari uchun nazoratni osonlashtiradi hamda mol-mulk realizatsiyasini tezlashtiradi. Shuningdek, soliq organi yoki tijorat bankining vakolatli shaxsi tomonidan tuzilgan xatlash va ko‘zdan kechirish dalolatnomalari asosida sotilgan yoki auksionga taklif etilgan aktivlar bilan bog‘liq xatarlar rasmiylashtiruvchi idoralar mas’uliyatida qoladi.
Bu esa huquqiy xavfsizlik va moliyaviy shaffoflikni ta’minlaydi. Xulosa qilib aytganda, yangi tartiblar orqali O‘zbekistonda soliq va kredit qarzlarini undirish jarayoni zamonaviy, raqamli va samarali tizimga aylantirildi.

Внедрён цифровой подход к взысканию налоговой задолженности и кредитов
В Узбекистане внедряются новые и современные подходы к процессу взыскания налоговой задолженности и проблемных кредитов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с указом Президента, процедуры ареста, осмотра и продажи имущества должника упрощены и переведены в цифровой формат. Это, в свою очередь, создаёт возможность онлайн реализации активов на основании исполнительных документов.
Согласно новому порядку, при взыскании налоговой задолженности и проблемных кредитов на основании исполнительных документов взыскатель может продавать имущество на электронных онлайн-аукционах по решению государственного исполнителя через оформленные процессуальные документы. Этот процесс обеспечивает всестороннюю прозрачность и оперативность.
Имущество, принадлежащее юридическим лицам, также арестовывается и осматривается по новому порядку. Работа по исполнительным документам налогового органа выполняется должностным лицом.
По документам, связанным с исполнением обязательств, обеспеченных залогом, участвует уполномоченное лицо коммерческого банка по поручению государственного исполнителя. Ещё одним важным нововведением новой системы является то, что торги по исполнительным документам, залоговые документы, акты ареста и осмотра направляются через электронные платформы.
Эта мера облегчает контроль для налогового органа и коммерческих банков, а также ускоряет реализацию имущества. Кроме того, риски, связанные с активами, проданными или выставленными на аукцион на основании актов ареста и осмотра, составленных уполномоченным лицом налогового органа или коммерческого банка, остаются на ответственности оформляющих органов.
Это обеспечивает юридическую безопасность и финансовую прозрачность. В заключение, благодаря новым правилам процесс взыскания налоговой и кредитной задолженности в Узбекистане стал современным, цифровым и эффективным.