O‘zbekiston tog‘li hududlarida qor ko‘chishi xavfi e’lon qilindi
O‘zbekiston Gidrometeorologiya xizmati agentligi joriy yilning 4-aprelidan 8-apreliga qadar respublikamizning tog‘li hududlarida qor ko‘chishi xavfi mavjudligi haqida shoshilinch ogohlantirish e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kunlarda kutilayotgan yog‘ingarchiliklar hamda havo haroratidagi keskin o‘zgarishlar tog‘li hududlarda, xususan, dengiz sathidan 2000 metrdan baland bo‘lgan joylarda tabiiy hodisalarning yuzaga kelish ehtimolini oshirmoqda. Xavf darajasi yuqori deb baholanayotgan hududlar qatoriga Qashqadaryo viloyatining Kitob va Shahrisabz tumanlari, Surxondaryo viloyatining Boysun, Sariosiyo hamda Uzun tumanlari kiradi.
Shuningdek, Samarqand viloyatining Samarqand va Urgut, Jizzax viloyatining Baxmal va Zomin, Toshkent viloyatining Bo‘stonliq, Parkent hamda Ohangaron tumanlari, xususan, Chotqol tog‘ tizmasi atrofida hamda Namangan viloyatining Pop tumanida qor ko‘chishi xavfi borligi qayd etilgan. Mutaxassislar tog‘li hududlarda yashovchi aholini, dam olish maqsadida mazkur joylarga tashrif buyurgan fuqarolarni hamda ushbu yo‘nalishlarda harakatlanayotgan haydovchilarni o‘ta hushyor va ehtiyotkor bo‘lishga chaqirmoqda.
Ob-havo sharoiti noqulaylashgan vaqtda xavfsizlik qoidalariga qat’iy amal qilish, tog‘ yonbag‘irlariga yaqinlashmaslik, ortiqcha tavakkalchilikdan saqlanish hamda barcha rasmiy ogohlantirishlarga jiddiy e’tibor qaratish tavsiya etiladi. Esingizda bo‘lsin, tabiat injiqliklariga qarshi kurashishdan ko‘ra, ularning oldini olish va xavfsizlik choralarini ko‘rish har doim muhimroqdir.

В горных районах Узбекистана объявлена опасность схода лавин
Агентство по гидрометеорологии Узбекистана объявило экстренное предупреждение о лавинной опасности в горных районах республики в период с 4 по 8 апреля текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ожидаемые в эти дни осадки, а также резкие перепады температуры воздуха повышают вероятность возникновения природных явлений в горных районах, в частности, на высоте более 2000 метров над уровнем моря. К районам с высокой степенью опасности относятся Китабский и Шахрисабзский районы Кашкадарьинской области, а также Байсунский, Сариасийский и Узунский районы Сурхандарьинской области.
Также отмечается риск схода лавин в Самаркандском и Ургутском районах Самаркандской области, Бахмальском и Зааминском районах Джизакской области, Бостанлыкском, Паркентском и Ахангаранском районах Ташкентской области, в частности, вокруг Чаткальского хребта, а также в Папском районе Наманганской области. Специалисты призывают жителей, проживающих в горных районах, граждан, посещающих данные места с целью отдыха, а также водителей, движущихся по этим направлениям, быть предельно бдительными и осторожными.
При ухудшении погодных условий рекомендуется строго соблюдать правила безопасности, не приближаться к горным склонам, избегать чрезмерного риска и серьезно относиться ко всем официальным предупреждениям. Помните, что профилактика и принятие мер безопасности всегда важнее, чем борьба с последствиями природных явлений.