Skuter va moped haydovchilari uchun haydovchilik guvohnomasi majburiy bo‘ldi
O‘zbekiston Respublikasi hukumati tomonidan qabul qilingan yangi qarorga muvofiq, yo‘l harakati qoidalariga muhim o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangilikka ko‘ra, endilikda yo‘llarda harakatlanayotgan mototransport vositalari, jumladan, skuter va mopedlar boshqaruviga nisbatan talablar yanada kuchaytirildi. Bundan buyon nafaqat skuter va mopedlar, balki soatiga yigirma besh kilometrgacha tezlikka ega bo‘lgan, dvigatel hajmi yigirma besh kub santimetrgacha bo‘lgan yoki quvvati nol butun yigirma besh kilovattgacha yetadigan kichik mototransport vositalarini boshqarish uchun ham A1 toifadagi haydovchilik guvohnomasi majburiy hisoblanadi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yilning oktyabr oyida skuter va moped haydovchilariga qulaylik yaratish hamda yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash maqsadida maxsus A1 toifadagi haydovchilik guvohnomasi joriy etilgan edi. O‘sha paytda ko‘pchilik fuqarolar bu yangilikni unchalik jiddiy qabul qilmagan va qoidalarga rioya etishni ikkinchi darajali masala deb hisoblagan edi.
Biroq amaldagi tartib-qoidalar endilikda barcha turdagi kichik hajmli transport vositalari, shu jumladan, elektrosamokatlar uchun ham haydovchilik guvohnomasi talab etilishini aniq belgilab qo‘ymoqda. Ushbu o‘zgarishlarning asosiy maqsadi yo‘llarda sodir bo‘layotgan turli ko‘ngilsiz hodisalarning oldini olish va barcha ishtirokchilarning xavfsizligini kafolatlashdan iborat.
Endilikda ushbu turdagi transport vositalaridan foydalanuvchi har bir shaxs yo‘l harakati qoidalarini mukammal bilishi va tegishli hujjatga ega bo‘lishi shart. Transport vositasini boshqarishda mas’uliyatni his qilish nafaqat haydovchining, balki piyodalarning ham salomatligi uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
Shu sababli, barcha fuqarolardan yangi qoidalarga rioya qilishlari va o‘z vaqtida tegishli haydovchilik guvohnomalarini rasmiylashtirib olishlari so‘raladi. Qonunchilikdagi bu kabi o‘zgarishlar tartib-intizomni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Для водителей скутеров и мопедов водительское удостоверение стало обязательным
В соответствии с новым постановлением, принятым правительством Республики Узбекистан, в правила дорожного движения были внесены важные изменения и дополнения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому новшеству, теперь ужесточились требования к управлению мототранспортными средствами, движущимися по дорогам, включая скутеры и мопеды. Отныне водительское удостоверение категории А1 стало обязательным не только для скутеров и мопедов, но и для управления малогабаритными мототранспортными средствами со скоростью до двадцати пяти километров в час, объемом двигателя до двадцати пяти кубических сантиметров или мощностью до ноль целых двадцати пяти сотых киловатта.
Напомним, что в октябре прошлого года с целью создания удобств для водителей скутеров и мопедов, а также обеспечения безопасности дорожного движения, было введено специальное водительское удостоверение категории А1. В то время многие граждане не восприняли это новшество всерьез и считали соблюдение правил второстепенным вопросом.
Однако действующий порядок теперь четко устанавливает требование о необходимости наличия водительских прав для всех видов малогабаритных транспортных средств, включая электросамокаты. Основная цель данных изменений заключается в предотвращении различных несчастных случаев на дорогах и обеспечении безопасности всех участников движения.
Теперь каждый человек, пользующийся данным видом транспорта, обязан в совершенстве знать правила дорожного движения и иметь соответствующий документ. Чувство ответственности при управлении транспортным средством имеет важное значение не только для самого водителя, но и для здоровья пешеходов.
В этой связи просим всех граждан соблюдать новые правила и своевременно оформить соответствующие водительские удостоверения. Подобные изменения в законодательстве служат укреплению дисциплины.