O‘zbekiston maktablariga birinchi sinf qabuli to‘liq raqamli shaklda o‘tadi
O‘zbekistonda 2026-2027 o‘quv yili uchun umumiy o‘rta ta’lim maktablarining birinchi sinfiga qabul jarayonlari to‘liq raqamli shaklda tashkil etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi rasmiy ma’lumot berdi. Yangi tartibga muvofiq, qabul jarayonlari ikki bosqichda amalga oshiriladi.
Birinchi bosqichda, ya’ni 20 iyundan 31 iyulga qadar ota-onalar farzandlarini o‘zlari yashaydigan mikrohudud doirasidagi maktablarga onlayn tarzda ariza topshirishlari mumkin. Ikkinchi bosqich esa 1 avgustdan 31 avgustgacha davom etadi va unda mikrohududdan tashqari hududlarda istiqomat qiluvchi fuqarolar uchun elektron qabul tizimi ochiladi.
Joriy yilda mazkur tizim qamrovi sezilarli darajada kengaytirildi. Xususan, onlayn qabul tizimi joriy etilgan tuman va shaharlar soni 64 tadan 135 tagacha yetkazildi.
Shuningdek, raqamli platformaga ulangan umumta’lim maktablari soni ham 1956 tadan 5689 tagacha oshirildi. Arizalar Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali hamda maxsus my.maktab.uz platformasi orqali qabul qilinadi.
Yangi o‘quv yilida birinchi sinfga qabul qilinadigan bolalar yoshi an’anaviy tartibda belgilanib, 2019 yil 31 dekabrga qadar tug‘ilgan, ya’ni yetti yoshga to‘ladigan bolalar qamrab olinadi. Onlayn tizim hali to‘liq joriy etilmagan hududlarda esa qabul jarayoni an’anaviy usulda, ya’ni bevosita maktablar tomonidan amalga oshiriladi.
Bunda jarayonning shaffofligini ta’minlash maqsadida barcha ma’lumotlar maktablarda ochiq tarzda e’lon qilib boriladi. Bundan tashqari, an’anaga ko‘ra, birinchi sinf o‘quvchilari uchun mo‘ljallangan o‘n ikki turdagi o‘quv qurollaridan iborat Prezident sovg‘alari joriy yilning 20 avgust sanasiga qadar barcha ta’lim muassasalariga yetkazib berilishi ta’minlanadi.
Ota-onalardan farzandlarini maktabga joylashtirishda belgilangan muddatlarga rioya qilishlari va tizim imkoniyatlaridan unumli foydalanishlari so‘raladi.

Прием в первые классы школ Узбекистана будет проходить полностью в цифровом формате
В Узбекистане процессы приема в первые классы общеобразовательных школ на 2026-2027 учебный год будут организованы полностью в цифровом формате. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом предоставило официальную информацию Министерство дошкольного и школьного образования. Согласно новому порядку, процессы приема будут осуществляться в два этапа.
На первом этапе, то есть с 20 июня по 31 июля, родители могут подать онлайн-заявки на прием своих детей в школы, расположенные в пределах микроучастка, где они проживают. Второй этап продлится с 1 августа по 31 августа, и в этот период электронная система приема будет открыта для граждан, проживающих вне микроучастка.
В текущем году охват данной системы был значительно расширен. В частности, количество районов и городов, где внедрена система онлайн-приема, увеличено с 64 до 135.
Также количество общеобразовательных школ, подключенных к цифровой платформе, увеличено с 1956 до 5689. Заявки принимаются через Единый портал интерактивных государственных услуг и специальную платформу my.maktab.uz.
Возраст детей, принимаемых в первый класс в новом учебном году, определяется в традиционном порядке: будут охвачены дети, родившиеся до 31 декабря 2019 года, то есть те, кому исполняется семь лет. В регионах, где онлайн-система еще не внедрена полностью, процесс приема будет осуществляться традиционным способом, то есть непосредственно школами.
При этом, в целях обеспечения прозрачности процесса, вся информация будет открыто публиковаться в школах. Кроме того, по традиции, будет обеспечена доставка президентских подарков, состоящих из двенадцати видов учебных принадлежностей для первоклассников, во все образовательные учреждения до 20 августа текущего года.
Родителей просят соблюдать установленные сроки при устройстве детей в школу и эффективно использовать возможности системы.