O‘zbekistonda dam olish kunlari bahoriy iliq va quruq ob-havo kutilmoqda
O‘zbekistonda dam olish kunlari asosan barqaror va yog‘ingarchiliksiz ob-havo saqlanib qolishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Gidrometeorologiya xizmati agentligi mutaxassislarining ma’lumotlariga ko‘ra, yaqin ikki kun davomida mamlakatimiz hududlarining aksariyat qismida bahoriy iliq havo hukm suradi. Prognozlarga muvofiq, aprel oyining o‘n birinchi va o‘n ikkinchi sanalarida yurtimizning ko‘plab hududlarida yomg‘ir yog‘ishi kutilmaydi.
Shunga qaramay, Samarqand va Jizzax viloyatlarining ayrim tumanlarida, shuningdek, Farg‘ona vodiysining ba’zi joylarida qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli mavjud. Tog‘li va tog‘ oldi hududlarda ham vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq kuzatilishi mumkin.
Ushbu hududlarda yog‘ingarchiliklar sababli sel va suv toshqinlari xavfi saqlanib qolishini unutmaslik lozim. Shu bois tog‘li hududlarga dam olishga boruvchi fuqarolarimizdan ehtiyotkorlik choralarini ko‘rish va xavfsizlik qoidalariga rioya etish so‘raladi.
Havo harorati esa kundan kunga ko‘tarilib bormoqda. Kechalari harorat sakkizdan o‘n uch darajagacha iliq bo‘lsa, kunduz kunlari havo yigirma darajadan yigirma besh darajagacha isiydi.
Bu esa ochiq havoda sayr qilish va dam olish uchun juda qulay sharoit yaratadi. Poytaxtimiz Toshkent shahrida ham dam olish kunlari quruq va barqaror ob-havo saqlanib qoladi.
Kechasi havo harorati o‘n bir hamda o‘n uch daraja atrofida, kunduzi esa yigirma uch darajadan yigirma besh darajagacha iliq bo‘lishi kutilmoqda. Umuman olganda, dam olish kunlari ko‘pchilik hududlarda juda yoqimli va iliq ob-havo hukm suradi.
Faqat ayrim joylarda kutilayotgan qisqa muddatli yomg‘irlarni inobatga olib, rejalaringizni shunga moslashtirishingiz tavsiya etiladi. Bahor faslining ushbu go‘zal kunlaridan unumli foydalanib, yaqinlaringiz davrasida maroqli hordiq chiqarishingizni tilab qolamiz.

В Узбекистане на выходных ожидается весенняя теплая и сухая погода
Ожидается, что в Узбекистане в выходные дни в основном сохранится стабильная и безосадочная погода. Об этом сообщило Zamin.uz.
По данным специалистов Агентства гидрометеорологической службы, в ближайшие два дня на большей части территории страны будет господствовать весеннее тепло. Согласно прогнозам, одиннадцатого и двенадцатого апреля во многих регионах страны дождей не ожидается.
Тем не менее, в некоторых районах Самаркандской и Джизакской областей, а также в отдельных частях Ферганской долины возможны кратковременные дожди и грозы. В горных и предгорных районах также периодически могут наблюдаться дожди и грозы.
Не следует забывать, что в этих регионах из-за осадков сохраняется риск возникновения селей и паводков. В связи с этим граждан, отправляющихся на отдых в горные районы, просят принять меры предосторожности и соблюдать правила безопасности.
Температура воздуха продолжает расти с каждым днем. Если ночью температура будет теплой — от восьми до тринадцати градусов, то днем воздух прогреется от двадцати до двадцати пяти градусов.
Это создает очень благоприятные условия для прогулок и отдыха на свежем воздухе. В нашей столице, городе Ташкенте, в выходные дни также сохранится сухая и стабильная погода.
Ожидается, что ночью температура воздуха будет в районе одиннадцати-тринадцати градусов, а днем — от двадцати трех до двадцати пяти градусов. В целом, в большинстве регионов в выходные дни будет господствовать очень приятная и теплая погода.
Рекомендуется планировать свои дела с учетом кратковременных дождей, ожидаемых лишь в некоторых местах. Желаем вам продуктивно использовать эти прекрасные весенние дни и приятно отдохнуть в кругу близких.