O‘zbekistonda bahoriy iliq kunlar davom etib harorat ko‘tariladi
O‘zgidromet markazi xabariga ko‘ra, 13-aprel kuni O‘zbekiston hududlari bo‘ylab asosan quruq va barqaror ob-havo hukm suradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Haftaning ilk kuni mamlakatimiz bo‘yicha yog‘ingarchilik kutilmaydi, bu esa bahoriy iliq kunlarning davom etishidan dalolat beradi. Ayrim hududlarda havo harorati 32 darajagacha ko‘tarilib, yozgi jaziramani yodga soluvchi iliq ob-havo kuzatiladi.
Toshkent shahrida havo biroz o‘zgaruvchan bo‘lishiga qaramay, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqiy yo‘nalishdan esadigan shamol tezligi soniyasiga 3 dan 8 metrgacha yetadi.
Poytaxtda havo harorati kechasi 12-14 daraja, kunduzi esa 25-27 daraja iliq bo‘lishi bashorat qilinmoqda. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida ham havo o‘zgaruvchan, yog‘ingarchiliksiz bo‘ladi.
Shamol sharqdan esib, uning tezligi soniyasiga 7-12 metrni tashkil etadi, ayrim joylarda shamol kuchayib, 18 metrgacha yetishi mumkin. Bu hududlarda kechasi 10-15 daraja, kunduzi esa 25-30 daraja atrofida iliq harorat kuzatiladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham ob-havo sharoiti qulay bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqiy shamol 7-12 metr tezlikda esadi.
Kunduzi havo harorati 27-32 darajagacha ko‘tarilib, hududda nisbatan issiqroq havo saqlanib qoladi. Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida osmon o‘zgaruvchan, biroq yog‘ingarchiliksiz bo‘ladi.
Shamol tezligi 7-12 metrni tashkil etadi. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi esa 22-27 daraja atrofida bo‘lishi kutilmoqda.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo barqaror, faqat ayrim joylarda shamol kuchayishi mumkin. Bu hududlarda kechasi 10-15 daraja, kunduzi esa 25-30 daraja issiq kuzatiladi.
Farg‘ona vodiysi viloyatlarida ham quruq ob-havo saqlanib qoladi. Shamol 5-10 metr tezlikda esib, harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi esa 23-28 daraja atrofida bo‘ladi.
Tog‘li va tog‘oldi hududlarda ham yog‘ingarchiliksiz ob-havo kutilmoqda. Shamol 7-12 metr tezlikda esadi, havo harorati kechasi 5-10 daraja, kunduzi 15-20 daraja iliqni tashkil etadi.
Umuman olganda, hafta boshi yurtimizda issiq va quruq ob-havo bilan boshlanmoqda, bu esa sayr va ochiq havodagi faoliyat uchun juda qulaydir.

В Узбекистане продолжатся теплые весенние дни и температура воздуха повысится
По сообщению центра Узгидромет, 13 апреля на территории Узбекистана будет преобладать преимущественно сухая и стабильная погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
В первый день недели по всей стране осадков не ожидается, что свидетельствует о продолжении теплых весенних дней. В некоторых регионах температура воздуха поднимется до 32 градусов, будет наблюдаться теплая погода, напоминающая летний зной.
В городе Ташкенте, несмотря на некоторую переменчивость погоды, осадков не ожидается. Скорость ветра, дующего с восточного направления, составит от 3 до 8 метров в секунду.
В столице прогнозируется температура воздуха ночью 12-14 градусов, а днем — теплая погода 25-27 градусов. В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области погода также будет переменчивой, без осадков.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду, в некоторых местах ветер может усилиться до 18 метров. В этих регионах ночью будет 10-15 градусов, а днем — теплая температура около 25-30 градусов.
В Бухарской и Навоийской областях погодные условия также будут благоприятными, осадков не ожидается. Восточный ветер будет дуть со скоростью 7-12 метров.
Днем температура воздуха поднимется до 27-32 градусов, в регионе сохранится относительно более жаркая погода. В Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях небо будет переменным, но без осадков.
Скорость ветра составит 7-12 метров. Ожидается, что температура ночью будет 10-15 градусов, а днем — около 22-27 градусов.
В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях погода стабильная, только в некоторых местах может усилиться ветер. В этих регионах ночью будет 10-15 градусов, а днем — жарко, 25-30 градусов.
В областях Ферганской долины также сохранится сухая погода. Ветер будет дуть со скоростью 5-10 метров, температура ночью составит 10-15 градусов, а днем — около 23-28 градусов.
В горных и предгорных районах также ожидается погода без осадков. Ветер будет дуть со скоростью 7-12 метров, температура воздуха ночью составит 5-10 градусов, днем — теплая, 15-20 градусов.
В целом, начало недели в нашей стране начинается с жаркой и сухой погоды, что очень удобно для прогулок и деятельности на свежем воздухе.