O‘zbekistonda bahoriy iliq kunlar ortidan kuchli yomg‘irlar boshlanadi
O‘zgidromet markazi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, yaqin kunlarda O‘zbekiston hududida ob-havo sharoiti keskin o‘zgarishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dushanba va seshanba kunlari yurtimizning aksariyat hududlarida quruq hamda iliq ob-havo saqlanib qoladi. Kunduzgi harorat ko‘rsatkichlari 25 darajadan 30 darajagacha iliq bo‘lib, bahoriy iliq kunlar qisqa muddat davom etadi.
Vaziyat 14 apreldan e’tiboran o‘zgaradi. G‘arbiy hududlarga nam havo oqimlari kirib kelishi natijasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm hamda Buxoro viloyatlarida yomg‘ir yog‘ishi kutilmoqda.
Ayrim joylarda momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. 15 hamda 16 aprel kunlari esa nam havo massalari butun respublika hududini qamrab oladi.
Natijada barcha viloyatlarda vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘adi, ba’zi joylarda yog‘ingarchilik kuchli tus oladi. Shu davrda havo harorati keskin pasayib, kunduzi 13-16 daraja atrofida bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
O‘n yettinchi aprel kuni yog‘ingarchiliklar asosan markaziy va sharqiy hududlarda saqlanib qoladi. Baland tog‘li hududlarda esa yomg‘ir qorga aylanish ehtimoli mavjud.
Shuningdek, 14 apreldan 16 aprelgacha respublika bo‘ylab shamol tezligi 15-20 metr taqsim soniyagacha, ayrim joylarda esa 28 metr taqsim soniyagacha kuchayishi kutilmoqda. Bu esa hududlarda chang-to‘zonli vaziyatlarni keltirib chiqarishi mumkin.
Tog‘li hududlarda yashovchi aholini sel va suv toshqinlari xavfidan ogohlantiramiz hamda ehtiyot choralarini ko‘rishni so‘raymiz. Toshkent shahrida 13-14 aprel kunlari yog‘ingarchilik kutilmaydi, havo iliq bo‘ladi.
Biroq 15-17 aprel kunlari poytaxtda ham ob-havo o‘zgarib, yomg‘ir yog‘adi va harorat pasayadi. Shamol tezligi 15 metr taqsim soniyagacha kuchayishi mumkin.
Xulosa qilib aytganda, bahoriy iliqlik o‘rnini yaqin kunlarda salqin va nam ob-havo egallaydi. Fuqarolarimizdan ob-havo o‘zgarishlarini inobatga olib, harakatlanishlarini tavsiya etamiz.

В Узбекистане после теплых весенних дней начнутся сильные дожди
По данным центра Узгидромет, в ближайшие дни на территории Узбекистана ожидается резкое изменение погодных условий. Об этом сообщает Zamin.uz.
В понедельник и вторник на большей части территории страны сохранится сухая и теплая погода. Дневные показатели температуры будут теплыми, от 25 до 30 градусов, весенние теплые дни продлятся короткое время.
Ситуация изменится с 14 апреля. В результате проникновения влажных воздушных потоков в западные регионы ожидаются дожди в Республике Каракалпакстан, Хорезмской и Бухарской областях.
В некоторых местах возможна гроза. А 15 и 16 апреля влажные воздушные массы охватят всю территорию республики.
В результате во всех областях будут идти периодические дожди, в некоторых местах осадки примут сильный характер. В этот период прогнозируется резкое понижение температуры воздуха, которая днем будет составлять около 13-16 градусов.
Семнадцатого апреля осадки сохранятся преимущественно в центральных и восточных регионах. В высокогорных районах возможен переход дождя в снег.
Также с 14 по 16 апреля по всей республике ожидается усиление скорости ветра до 15-20 метров в секунду, а в некоторых местах до 28 метров в секунду. Это может вызвать пыльные бури в регионах.
Предупреждаем жителей горных районов об опасности селей и паводков и просим принять меры предосторожности. В городе Ташкенте 13-14 апреля осадков не ожидается, погода будет теплой.
Однако 15-17 апреля в столице также изменится погода: пройдут дожди и понизится температура. Скорость ветра может усилиться до 15 метров в секунду.
Подводя итог, можно сказать, что весеннее тепло в ближайшие дни сменится прохладной и влажной погодой. Рекомендуем нашим гражданам учитывать изменения погоды при планировании своих передвижений.