O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan qabul qilingan qarorga muvofiq, Toshkent davlat agrar universiteti faoliyatini tubdan yaxshilash va qishloq xo‘jaligi sohasida ta’lim sifatini oshirish bo‘yicha muhim qadamlar tashlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu islohotlar agrar tarmoqda zamonaviy bilimlarga ega, amaliyotda chiniqqan va mehnat bozorida raqobatbardosh mutaxassislarni tayyorlashni maqsad qilgan. Yangi o‘quv tizimiga ko‘ra, talabalarning nazariy bilimlari va amaliy ko‘nikmalari o‘rtasidagi muvozanat bosqichma-bosqich o‘zgartiriladi.
Birinchi kursda o‘quv jarayonining oltmish foizi nazariyaga, qirq foizi esa amaliyotga ajratiladi. Ikkinchi kursga o‘tganda bu nisbat tenglashib, ellikka ellik foizni tashkil etadi.
Uchinchi kursda esa asosiy e’tibor amaliy tayyorgarlikka qaratiladi, ya’ni o‘quv jarayonining yetmish foizi bevosita sohadagi amaliy ishlar bilan band bo‘ladi. Bunday yondashuv talabalarning real ishlab chiqarish muhitiga tezroq va samaraliroq moslashishiga imkon beradi.
Bundan tashqari, yuqori kurs talabalari uchun to‘rt oylik uzluksiz dual ta’lim tizimi joriy etilmoqda. Ushbu davrda yoshlar nazariy darslardan vaqtincha ozod etilib, to‘liq ravishda qishloq xo‘jaligi korxonalari va tarmoq tashkilotlarida amaliyot o‘taydilar.
Bu jarayon ular uchun kasbiy mahoratni oshirish va ish jarayonini ichkaridan o‘rganish uchun ajoyib imkoniyatdir. Mazkur tizimli o‘zgarishlar qishloq xo‘jaligi ta’limining samaradorligini oshirishga va sohada malakali kadrlar taqchilligini bartaraf etishga xizmat qiladi.
Yangi tartib talabalarning nafaqat ilm olishi, balki o‘z kasbining haqiqiy ustasi bo‘lib yetishishini ta’minlaydi. Bu islohotlar agrar sohani rivojlantirish va mamlakat oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash yo‘lida muhim poydevor bo‘lib xizmat qilishi kutilmoqda.

В Ташкентском государственном аграрном университете радикально повышается качество образования
В соответствии с решением, принятым Президентом Республики Узбекистан, предпринимаются важные шаги по радикальному улучшению деятельности Ташкентского государственного аграрного университета и повышению качества образования в сельскохозяйственной сфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти реформы направлены на подготовку для аграрного сектора специалистов, обладающих современными знаниями, закаленных на практике и конкурентоспособных на рынке труда. Согласно новой системе обучения, баланс между теоретическими знаниями студентов и практическими навыками будет постепенно меняться.
На первом курсе шестьдесят процентов учебного процесса отводится теории, а сорок процентов — практике. При переходе на второй курс это соотношение выравнивается и составляет пятьдесят на пятьдесят процентов.
На третьем курсе основное внимание уделяется практической подготовке, то есть семьдесят процентов учебного процесса будет занято непосредственно практическими работами в данной области. Такой подход позволит студентам быстрее и эффективнее адаптироваться к реальной производственной среде.
Кроме того, для студентов старших курсов внедряется четырехмесячная система непрерывного дуального образования. В этот период молодежь временно освобождается от теоретических занятий и полностью проходит практику в сельскохозяйственных предприятиях и отраслевых организациях.
Этот процесс является отличной возможностью для повышения их профессионального мастерства и изучения рабочего процесса изнутри. Данные системные изменения послужат повышению эффективности сельскохозяйственного образования и устранению дефицита квалифицированных кадров в отрасли.
Новый порядок обеспечит студентам не только получение знаний, но и становление настоящими мастерами своего дела. Ожидается, что эти реформы станут важным фундаментом на пути развития аграрного сектора и укрепления продовольственной безопасности страны.