Poytaxtimizda qad rostlagan O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi dunyo miqyosidagi nufuzli e’tirofga sazovor bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muazzam majmua Eng yirik islom sivilizatsiyasi muzeyi nominatsiyasi bo‘yicha rasman Ginnes rekordlar kitobiga kiritildi. Bu voqea nafaqat mamlakatimiz, balki butun islom olami uchun katta ahamiyatga ega tarixiy hodisadir.
Hazrati Imom majmuasi hududida barpo etilgan mazkur markaz o‘zining ulug‘vorligi va me’moriy yechimlari bilan kishini hayratga soladi. Majmua umumiy hisobda o‘n gektar maydonni egallagan bo‘lib, uning infratuzilmasi eng zamonaviy talablar asosida shakllantirilgan.
Binoning uzunligi 161 metr, kengligi 118 metrni tashkil etadi. Ayniqsa, markazning gumbazi o‘zining 65 metrli balandligi bilan poytaxtimiz ko‘rkiga ko‘rk qo‘shib turibdi.
Xonalar va ko‘rgazma zallarining umumiy maydoni 50 ming kvadrat metrga yaqinlashadi. Aynan shu ko‘rsatkichlar va qurilishning ko‘lami uni jahondagi eng yirik islom sivilizatsiyasi muzeylaridan biriga aylantirdi.
Ginnes rekordlar kitobiga kiritilganini tasdiqlovchi maxsus sertifikatni topshirish marosimi yuqori saviyada o‘tkazildi. Ushbu nufuzli hujjatni tashkilot vakili Sheyda Subashi tantanali ravishda topshirdi.
Mazkur e’tirof O‘zbekistonning boy madaniy merosini dunyoga tarannum etishda, shuningdek, ajdodlarimiz qoldirgan ilm-fan va ma’naviy boyliklarni kelgusi avlodlarga yetkazishda muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi. Markaz nafaqat muzey, balki ilm-fan va tadqiqotlar o‘chog‘i sifatida ham faoliyat yuritadi.
Bu maskan xalqimizning ma’naviy yuksalishida va yurtimizning xalqaro nufuzini yanada oshirishda o‘ziga xos o‘rin tutadi.

Центр исламской цивилизации официально внесен в Книгу рекордов Гиннесса
Центр исламской цивилизации в Узбекистане, открывшийся в нашей столице, удостоился престижного мирового признания. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Этот величественный комплекс был официально внесен в Книгу рекордов Гиннесса в номинации «Самый большой музей исламской цивилизации». Данное событие является историческим моментом, имеющим большое значение не только для нашей страны, но и для всего исламского мира.
Данный центр, возведенный на территории комплекса Хазрати Имам, поражает своим величием и архитектурными решениями. Комплекс занимает общую площадь десять гектаров, а его инфраструктура сформирована в соответствии с самыми современными требованиями.
Длина здания составляет 161 метр, ширина — 118 метров. В частности, купол центра с его высотой в 65 метров украшает облик нашей столицы.
Общая площадь помещений и выставочных залов приближается к 50 тысячам квадратных метров. Именно эти показатели и масштаб строительства сделали его одним из крупнейших музеев исламской цивилизации в мире.
Церемония вручения специального сертификата, подтверждающего внесение в Книгу рекордов Гиннесса, прошла на высоком уровне. Этот престижный документ торжественно вручила представитель организации Шейда Субаши.
Данное признание послужит важным шагом в популяризации богатого культурного наследия Узбекистана в мире, а также в передаче будущим поколениям научно-просветительских и духовных богатств, оставленных нашими предками. Центр функционирует не только как музей, но и как очаг науки и исследований.
Это место занимает особое место в духовном подъеме нашего народа и дальнейшем повышении международного престижа нашей страны.