Qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanishda yangi qoidalar va jarimalar joriy etildi
O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi yerlaridan maqsadli va samarali foydalanishni ta’minlash maqsadida qonunchilikka muhim o‘zgartirishlar kiritildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘RQ-1128-sonli qonun bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks hamda Soliq kodeksiga yangi tartiblar joriy etildi. Ushbu o‘zgarishlar yer maydonlarini oqilona boshqarish va hosildorlikni oshirishga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.
Yangi qoidalarga ko‘ra, qishloq xo‘jaligi yerlarini ikkilamchi ijara asosida olgan foydalanuvchilar dala chetlari, sug‘orish kanallari hamda kollektor-drenaj tarmoqlari atrofidagi hududlarda agrotexnik talablarga muvofiq ekinlar ekishlari shart. Agar ushbu talablar bajarilmasa, aybdor shaxslarga nisbatan ma’muriy jarimalar qo‘llaniladi.
Jarima miqdori bazaviy hisoblash miqdorining bir baravaridan uch baravarigacha qilib belgilandi. Nazorat mexanizmini kuchaytirish maqsadida O‘simliklar karantini va himoyasi agentligiga muhim vazifa yuklatildi.
Agentlik har yili birinchi may sanasiga qadar talablarga rioya etmagan yer egalari va ularning yer maydonlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni soliq organlariga elektron shaklda taqdim etishi lozim. Bu ma’lumotlar real vaqt rejimida almashinadi.
Soliq kodeksiga kiritilgan o‘zgarishlarga binoan, ekin ekilmagan yoki talab darajasida foydalanilmayotgan yer uchastkalari uchun yer solig‘i stavkasi uch baravarga oshirilgan holda hisoblanadi. Mazkur chora yerlardan samarasiz foydalanish holatlarining oldini olish hamda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Qonun rasmiy e’lon qilingan kundan boshlab uch oy o‘tgach kuchga kiradi. Bu muddat yer foydalanuvchilariga belgilangan talablarga moslashish va kamchiliklarni bartaraf etish imkonini beradi.
Davlat tomonidan ko‘rilayotgan bu kabi choralar yer resurslaridan unumli foydalanish madaniyatini yuksaltirishga xizmat qiladi.

Введены новые правила и штрафы за использование земель сельскохозяйственного назначения
В Узбекистане в законодательство внесены важные изменения с целью обеспечения целевого и эффективного использования сельскохозяйственных земель. Об этом сообщило Zamin.uz.
Законом № ОРҚ-1128 введены новые порядки в Кодекс об административной ответственности и Налоговый кодекс. Эти изменения значимы тем, что направлены на рациональное управление земельными участками и повышение урожайности.
Согласно новым правилам, пользователи, получившие сельскохозяйственные земли на основе вторичной аренды, обязаны высаживать культуры в соответствии с агротехническими требованиями по краям полей, вокруг оросительных каналов и коллекторно-дренажных сетей. В случае несоблюдения этих требований к виновным лицам будут применяться административные штрафы.
Размер штрафа установлен от одного до трехкратного размера базового расчетного значения. В целях усиления механизма контроля на Агентство по карантину и защите растений возложена важная задача.
Агентство должно ежегодно до первого мая представлять в налоговые органы в электронном виде сведения о владельцах земель, не соблюдающих требования, и об их земельных участках. Эти данные будут обмениваться в режиме реального времени.
Согласно изменениям, внесенным в Налоговый кодекс, ставка земельного налога для участков, на которых не высажены культуры или которые не используются надлежащим образом, рассчитывается с увеличением в три раза. Данная мера имеет важное значение для предотвращения случаев неэффективного использования земель и обеспечения продовольственной безопасности.
Закон вступает в силу через три месяца после его официального опубликования. Этот срок позволит землепользователям адаптироваться к установленным требованиям и устранить недостатки.
Подобные меры, принимаемые государством, способствуют повышению культуры продуктивного использования земельных ресурсов.