O‘zbekistonda aprel o‘rtalarida kuchli yomg‘ir va shamol kutilmoqda
O‘zbekiston hududiga joriy yilning 14-17 aprel kunlari nam va salqin havo massalari kirib kelishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Gidrometeorologiya xizmati agentligi ushbu ob-havo o‘zgarishlari yuzasidan tezkor ogohlantirish e’lon qildi. Prognozlarga ko‘ra, 14 aprel kuni mamlakatning shimoli-g‘arbiy hududlarida yomg‘ir yog‘ishi boshlanadi.
15-17 aprel kunlari esa yog‘ingarchilik respublikaning aksariyat viloyatlarini qamrab oladi. Ayrim hududlarda yomg‘ir kuchli yog‘ishi va momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli bor.
Tog‘li hududlarda esa havo haroratining pasayishi sababli yomg‘ir qorga aylanishi kutilmoqda. Ob-havo sharoitining o‘zgarishi shamol tezligining kuchayishiga ham olib keladi.
Respublikaning ayrim joylarida shamol tezligi soniyasiga 15-20 metrga, ba’zi hududlarda esa 25-28 metrgacha yetishi mumkin. Shuningdek, 14-15 aprel kunlari ayrim hududlarda chang-to‘zon kuzatilishi ehtimoli mavjud.
Havo harorati ham sezilarli darajada pasayadi. 15-17 aprel kunlari kunduzgi harorat asta-sekin pasayib, 13-16 daraja iliq atrofida bo‘lishi kutilmoqda.
Mutaxassislar bunday noqulay ob-havo sharoitida fuqarolardan ehtiyotkor bo‘lishni so‘ramoqda. Ayniqsa, tog‘li hududlarga borishni rejalashtirgan fuqarolardan barcha xavfsizlik qoidalariga rioya etish va ob-havo o‘zgarishlarini inobatga olish tavsiya etiladi.
Kuchli shamol va yog‘ingarchilik vaqtida ochiq havoda yurishda, shuningdek, avtomobillarni daraxtlar va elektr simyog‘ochlari ostiga qo‘ymaslikda ehtiyot bo‘lish lozim. Ob-havo ma’lumotlarini kuzatib borish va rasmiy xabarlarga tayanish tavsiya qilinadi.

В Узбекистане в середине апреля ожидаются сильные дожди и ветер
Ожидается, что на территорию Узбекистана в период с 14 по 17 апреля текущего года проникнут влажные и прохладные воздушные массы. Об этом сообщило Zamin.uz.
Агентство гидрометеорологической службы выпустило оперативное предупреждение в связи с этими изменениями погоды. Согласно прогнозам, 14 апреля в северо-западных регионах страны начнутся дожди.
С 15 по 17 апреля осадки охватят большинство областей республики. В некоторых районах возможны сильные дожди и грозы.
В горных районах из-за понижения температуры воздуха ожидается переход дождя в снег. Изменение погодных условий также приведет к усилению скорости ветра.
В некоторых частях республики скорость ветра может достигать 15-20 метров в секунду, а в отдельных районах — до 25-28 метров. Кроме того, 14-15 апреля в некоторых регионах возможны пыльные бури.
Температура воздуха также значительно понизится. Ожидается, что с 15 по 17 апреля дневная температура будет постепенно снижаться и составит около 13-16 градусов тепла.
Специалисты призывают граждан быть осторожными в таких неблагоприятных погодных условиях. В частности, гражданам, планирующим поездки в горные районы, рекомендуется соблюдать все правила безопасности и учитывать изменения погоды.
Во время сильного ветра и осадков следует проявлять осторожность при нахождении на открытом воздухе, а также не парковать автомобили под деревьями и линиями электропередач. Рекомендуется следить за прогнозами погоды и опираться на официальные сообщения.