Rossiya O‘zbekistonga neft va gaz yetkazib berishni oshiradi
Rossiya Federatsiyasi O‘zbekistonga yetkazib beriladigan neft va tabiiy gaz hajmini sezilarli darajada oshirish niyatida. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangilik Rossiya hukumati rahbari Mixail Mishustin hamda O‘zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov ishtirokida o‘tgan ikki davlat hukumatlararo qo‘shma komissiyasining oltinchi yig‘ilishida ma’lum qilindi. Tomonlar energetika sohasidagi hamkorlikni strategik ahamiyatga ega deb baholamoqda.
Rossiya tomonining qayd etishicha, neft va gaz resurslarini yetkazib berish nafaqat davom ettiriladi, balki ularning hajmi bosqichma-bosqich ko‘paytiriladi. Mazkur jarayon faqat xomashyo eksporti bilan chegaralanib qolmaydi.
Ayni vaqtda rossiyalik mutaxassislar ishtirokida O‘zbekistonda yangi quduqlarni qazish, gazni qayta ishlash tizimlarini zamonaviylashtirish hamda gaz transporti infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Bu esa energetika tizimining barqarorligini ta’minlashda muhim qadam hisoblanadi.
Iqtisodiy aloqalar ham izchil rivojlanib bormoqda. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi o‘sib bormoqda va tomonlar 2030 yilga qadar o‘zaro savdo ko‘rsatkichlarini 30 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilgan.
O‘zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov energetika sohasidagi hamkorlik, xususan, Jizzax viloyatida barpo etilayotgan kichik quvvatli atom elektr stansiyasi loyihasi ikki tomonlama munosabatlarda yangi davrni boshlab berganini ta’kidladi. Garchi yig‘ilishda yetkazib beriladigan neft va gazning aniq miqdorlari ochiqlanmagan bo‘lsa-da, bu masala hukumatlararo komissiya nazoratida qolishi va doimiy muloqotlar davom ettirilishi bildirildi.
Tomonlar uchrashuv yakunida qo‘shma bayonnomani imzoladilar. Kelgusi hamkorlik istiqbollari va yangi loyihalar 2026 yil iyun oyida Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan xalqaro investitsiya forumida muhokama qilinishi kutilmoqda.
Ushbu muloqotlar ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy barqarorlik va energetik xavfsizlikni ta’minlashda muhim o‘rin tutadi.

Россия увеличит поставки нефти и газа в Узбекистан
Российская Федерация намерена значительно увеличить объемы поставок нефти и природного газа в Узбекистан. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Эта новость была озвучена на шестом заседании совместной межправительственной комиссии двух государств, которое прошло с участием главы правительства России Михаила Мишустина и премьер-министра Узбекистана Абдуллы Арипова. Стороны оценивают сотрудничество в энергетической сфере как имеющее стратегическое значение.
Российская сторона отметила, что поставки нефтяных и газовых ресурсов будут не только продолжены, но и поэтапно увеличены. Данный процесс не ограничится только экспортом сырья.
В настоящее время при участии российских специалистов в Узбекистане проводятся масштабные работы по бурению новых скважин, модернизации систем переработки газа и улучшению инфраструктуры газотранспортной системы. Это считается важным шагом в обеспечении стабильности энергетической системы.
Экономические связи также последовательно развиваются. Согласно последним данным, объем товарооборота между двумя странами растет, и стороны стремятся довести показатели взаимной торговли до 30 миллиардов долларов к 2030 году.
Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов подчеркнул, что сотрудничество в энергетике, в частности проект строительства маломощной атомной электростанции в Джизакской области, открыло новую главу в двусторонних отношениях. Хотя на заседании точные объемы поставляемой нефти и газа не были раскрыты, было заявлено, что этот вопрос останется под контролем межправительственной комиссии и диалог будет продолжен.
По итогам встречи стороны подписали совместное коммюнике. Ожидается, что перспективы дальнейшего сотрудничества и новые проекты будут обсуждены на международном инвестиционном форуме, который планируется провести в Ташкенте в июне 2026 года.
Эти переговоры играют важную роль в обеспечении экономической стабильности и энергетической безопасности двух стран.