Ozbgidromet agentligi maalumotlariga ko'ra, 17 aprel kuni O'zbekiston hududida ob havo sharoitlari beqaror bo'lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Respublikaning ayrim viloyatlarida yomg'ir yog'ishi va ba'zi joylarda momaqaldiroq kuzatilishi mumkin. Umumiy holatga ko'ra, mamlakatning katta qismida salqin va nam havo saqlanib qoladi.
Poytaxt Toshkent shahrida ob havo o'zgaruvchan bo'lib, qisqa muddatli yomg'ir va momaqaldiroq ehtimoli mavjud. Shamol sharq yo'nalishda 3 dan 8 metrga sekundigacha tezlikda esadi.
Harorat kechasi 9-11 daraja, kunduzi esa 14-16 daraja atrofida bo'lishi kutilmoqda. Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyatlarida osmon asosan bulutli bo'ladi, biroq yog'ingarchilik kutilmayapti.
G'arbiy shamolning tezligi 7 dan 12 metrga sekundigacha yetadi. Havo harorati kechasi 5-10 daraja, kunduzi esa 12-17 darajani tashkil etadi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo asosan quruq va o'zgaruvchan bo'lib, yomg'ir yog'ishi kutilmayapti. G'arbiy shamol 9 dan 14 metrga sekundigacha tezlikda esadi.
Harorat kechasi 6-11 daraja, kunduzi esa 15-20 darajani ko'rsatadi. Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida ob havo sharoitlari biroz noqulay bo'lishi mumkin.
Ayrim hududlarda qisqa muddatli yomg'ir va momaqaldiroq kuzatiladi. Shamol tezligi 7 dan 12 metrga sekundigacha bo'lib, harorat kechasi 6-11 daraja, kunduzi esa 13-18 darajani tashkil etadi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida ob havo nisbatan barqaror bo'ladi va yog'ingarchilik kutilmaydi. Shamol tezligi 7 dan 12 metrga sekundigacha yetadi.
Havo harorati kechasi 6-11 daraja, kunduzi esa 17-22 darajani ko'rsatadi. Farg'ona vodiysi hududlari, xususan Andijon, Namangan va Farg'ona viloyatlarida yomg'ir yog'ish ehtimoli bor.
Qisqa muddatli yog'ingarchilik bilan birga ba'zi joylarda momaqaldiroq kuzatilishi mumkin. Shamol 5 dan 10 metrga sekundigacha tezlikda esadi, harorat kechasi 8-13 daraja, kunduzi esa 13-18 daraja atrofida bo'ladi.
Tog'li hududlarda ob havo sharoiti yanada murakkabroq kechadi. Vaqti-vaqti bilan yomg'ir yog'ishi va yuqori tog'larda yog'ingarchilikning qorga aylanishi mumkin.
Shu sababli sel va suv toshqinlari xavfi mavjudligiga e'tibor berish lozim. Shamol tezligi 7 dan 12 metrga sekundigacha bo'lib, harorat kechasi minus 3 dan plyus 2 darajagacha, kunduzi esa plyus 3 dan 8 darajagacha bo'ladi.
Ozbgidromet mutaxassislari avvalroq 14-17 aprel kunlari mamlakatga nam va salqin havo massalari kirib kelishi haqida ogohlantirish bergan edi. Shu sababli haroratning pasayishi, yomg'irlar yog'ishi va tog'larda qor kuzatilishi holatlari qayd etilmoqda.
Xususan, 16 aprel kuni Jizzax viloyatining Zomin va Baxmal tumanlari tog'larida qor yog'ganligi ma'lum bo'ldi.

На территории Узбекистана будут наблюдаться неустойчивые погодные условия
По данным агентства Узгидромет, 17 апреля на территории Узбекистана ожидаются нестабильные погодные условия. Об этом сообщает Zamin.uz.
В некоторых областях республики возможны дожди и местами грозы. В целом, на большей части страны сохранится прохладная и влажная погода.
В столице, городе Ташкенте, погода будет переменчивой, существует вероятность кратковременных дождей и грозы. Ветер восточный, скоростью от 3 до 8 метров в секунду.
Температура воздуха ожидается в пределах 9-11 градусов ночью и около 14-16 градусов днем. В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области небо будет преимущественно облачным, однако осадков не ожидается.
Скорость западного ветра достигнет от 7 до 12 метров в секунду. Температура воздуха составит 5-10 градусов ночью и 12-17 градусов днем.
В Бухарской и Навоийской областях погода будет преимущественно сухой и переменчивой, дождей не ожидается. Западный ветер будет дуть со скоростью от 9 до 14 метров в секунду.
Температура составит 6-11 градусов ночью и 15-20 градусов днем. В Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях погодные условия могут быть несколько неблагоприятными.
В отдельных районах будут наблюдаться кратковременные дожди и грозы. Скорость ветра составит от 7 до 12 метров в секунду, температура воздуха — 6-11 градусов ночью и 13-18 градусов днем.
В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях погода будет относительно стабильной, осадков не ожидается. Скорость ветра достигнет от 7 до 12 метров в секунду.
Температура воздуха составит 6-11 градусов ночью и 17-22 градуса днем. В районах Ферганской долины, в частности в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях, возможны дожди.
Наряду с кратковременными осадками в некоторых местах могут наблюдаться грозы. Ветер будет дуть со скоростью от 5 до 10 метров в секунду, температура составит около 8-13 градусов ночью и 13-18 градусов днем.
В горных районах погодные условия будут более сложными. Время от времени могут идти дожди, а в высокогорьях осадки могут перейти в снег.
В связи с этим следует обратить внимание на риск возникновения селей и паводков. Скорость ветра составит от 7 до 12 метров в секунду, температура воздуха будет от минус 3 до плюс 2 градусов ночью и от плюс 3 до 8 градусов днем.
Специалисты Узгидромета ранее предупреждали о проникновении влажных и прохладных воздушных масс в страну в период с 14 по 17 апреля. В связи с этим фиксируются случаи понижения температуры, выпадения дождей и снега в горах.
В частности, стало известно, что 16 апреля в горах Зоминского и Бахмальского районов Джизакской области выпал снег.