Ochiqlik indeksi bo‘yicha eng past ko‘rsatkichli hududlar aniqlandi
2025 yil uchun e’lon qilingan Ochiqlik indeksi natijalariga ko‘ra, Andijon viloyati hamda Toshkent shahri hokimliklari eng past ko‘rsatkichlarni qayd etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, ushbu ro‘yxatga Toshkent va Sirdaryo viloyatlari hokimliklari ham kiritilgan. Mazkur ma’lumotlar Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining davlat organlari va tashkilotlari faoliyatidagi ochiqlikni tahlil qilgan axborotida keltirilgan.
Eng past natijalarni ko‘rsatgan tashkilotlar orasida Aloqabank ATB, Toshshahartransxizmat AJ, Sudyalar oliy kengashi, O‘rmon va yashil hududlarni kengaytirish agentligi hamda O‘zbekiston temir yo‘llari AJ borligi ma’lum qilindi. Ushbu idoralar va hokimliklar indeksning qizil toifasiga kiritilgan.
Qizil zonaga tushgan Andijon, Toshkent shahri, Toshkent viloyati va Sirdaryo viloyatlari hokimlari nisbatan intizomiy javobgarlikka tortish choralari ko‘rilishi ehtimoli borligi aytildi. Agentlik ushbu rahbarlarga nisbatan qonunchilikda belgilangan jazo choralarini qo‘llash va ochiqlikni ta’minlashdagi tizimli kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha takliflar kiritmoqda.
Shuningdek, faoliyatni yaxshilash uchun maxsus kompleks chora-tadbirlar dasturi ishlab chiqiladi. Joriy yilgi baholash jarayonida jami 97 ta vazirlik, idora va mahalliy hokimiyat organlari qamrab olingan.
Tekshiruvlar 8 ta asosiy ko‘rsatkich va 84 ta mezon asosida amalga oshirilgan. Yakuniy natijalarga ko‘ra, 66 ta davlat organi yashil, 22 tasi sariq va 9 tasi qizil toifaga kiritilgan.
Xushyomon jihati shundaki, o‘tgan yil bilan solishtirganda yashil zonadagi idoralar soni 34 foizga oshgan. Sariq va qizil zonadagi tashkilotlar soni esa mos ravishda 36 va 31 foizga kamaygan.
Ochiqlik bo‘yicha eng yuqori natijalarni Navoiy kon-metallurgiya kombinati, O‘zbekgidroenergo, O‘zavtosanoat AJlari, Transport nazorati inspeksiyasi, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, Raqamli texnologiyalar vazirligi hamda Adliya vazirligi ko‘rsatdi. Qizil toifaga kirgan rahbarlarning xatolari va ularni tuzatish rejalari Korrupsiyaga qarshi kurashish Milliy kengashi, Vazirlar Mahkamasi hamda Oliy Majlis Senati yig‘ilishlarida alohida muhokama qilinishi kutilmoqda.

Определены регионы с самыми низкими показателями индекса открытости
Согласно объявленным результатам Индекса открытости на 2025 год, хокимияты Андижанской области и города Ташкента зафиксировали самые низкие показатели. Об этом сообщает Zamin.uz.
Также в этот список вошли хокимияты Ташкентской и Сырдарьинской областей. Данные сведения приведены в отчете Агентства по противодействию коррупции, проанализировавшего открытость деятельности государственных органов и организаций.
Сообщается, что среди организаций с самыми низкими результатами оказались АКБ «Алокабанк», АО «Тошшахартрансхизмат», Высший совет судей, Агентство по расширению лесных и зеленых насаждений, а также АО «Узбекистон темир йуллари». Эти ведомства и хокимияты были включены в красную категорию индекса.
Было отмечено, что в отношении хокимов Андижанской области, города Ташкента, Ташкентской и Сырдарьинской областей, попавших в красную зону, могут быть приняты меры дисциплинарной ответственности. Агентство вносит предложения по применению к данным руководителям мер наказания, предусмотренных законодательством, а также по устранению системных недостатков в обеспечении открытости.
Кроме того, для улучшения деятельности будет разработана специальная комплексная программа мероприятий. В процессе оценки текущего года было охвачено в общей сложности 97 министерств, ведомств и органов местного самоуправления.
Проверки проводились на основе 8 основных показателей и 84 критериев. Согласно окончательным результатам, 66 государственных органов были отнесены к зеленой, 22 — к желтой и 9 — к красной категории.
Положительным моментом является то, что по сравнению с прошлым годом количество ведомств в зеленой зоне увеличилось на 34 процента. Количество организаций в желтой и красной зонах сократилось на 36 и 31 процент соответственно.
Самые высокие результаты по открытости показали Навоийский горно-металлургический комбинат, «Узбекгидроэнерго», АО «Узавтосаноат», Инспекция транспортного контроля, Алмалыкский горно-металлургический комбинат, Министерство цифровых технологий и Министерство юстиции. Ожидается, что ошибки руководителей, попавших в красную категорию, и планы по их исправлению будут отдельно обсуждены на заседаниях Национального совета по противодействию коррупции, Кабинета Министров и Сената Олий Мажлиса.