16 aprel kuni ushbu tog'li mintaqada qor yog'ishi kuzatilgani haqida O'zgidromet agentligi ma'lumot berdi. Mutaxassislarning taqdim etgan ma'lumotlariga ko'ra, qor yog'ishi ertalab soat to'qqiz va qirq beshda boshlangan.
Hodisa dengiz sathidan taxminan ikki ming to'rt yuz metr balandlikda sodir bo'lgan. Qorning o'rtacha darajada yog'gani kuzatilib, yer yuzidagi qalinligi ikki santimetrni tashkil etgan.
Ushbu tabiiy hodisa natijasida hech qanday salbiy oqibatlar yoki favqulodda vaziyatlar yuzaga kelmagan. Hududdagi infratuzilmalar va aholi hayotiga hech qanday zarar yetmagani tasdiqlandi.
Hodisa qayd etilgan nuqtaning aniq geografik koordinatalari shimoliy kenglik bo'yicha 39 daraja 37 minut 36.4 soniya va sharqiy uzunlik bo'yicha 68 daraja 28 minut 19.5 soniya deb belgilangan. Ob-havo xizmati sinoptiklari shuni ta'kidladiki, tog'li hududlarning yuqori qismlarida bahor oylarida ham bunday holatlar kuzatilishi tabiiy jarayon hisoblanadi.
Balandlik ortgani sari harorat pasayishi natijasida fasllar almashinuvi davrida qor yog'ishi ehtimoli doimo mavjud bo'ladi. Bu kabi hodisalar mintaqaning iqlim xususiyatlari bilan bog'liq bo'lib, tabiatning o'zgaruvchanligini ko'rsatadi.

В районе Суффа Заминского района весной неожиданно выпал снег
В местности Суффа Заминского района Джизакской области в весенний период было зафиксировано неожиданное погодное явление. Об этом сообщает Zamin.uz.
Агентство Узгидромет сообщило, что 16 апреля в этом горном регионе наблюдался снегопад. По данным специалистов, снегопад начался в девять часов сорок пять минут утра.
Явление произошло на высоте примерно две тысячи четыреста метров над уровнем моря. Наблюдался снегопад умеренной интенсивности, толщина снежного покрова на поверхности земли составила два сантиметра.
В результате этого природного явления никаких негативных последствий или чрезвычайных ситуаций не возникло. Подтверждено, что инфраструктуре региона и жизни населения не был нанесен никакой ущерб.
Точные географические координаты точки, где было зафиксировано явление, определены как 39 градусов 37 минут 36.4 секунды северной широты и 68 градусов 28 минут 19.5 секунды восточной долготы. Синоптики службы погоды отметили, что подобные случаи в верхних частях горных районов даже в весенние месяцы считаются естественным процессом.
Из-за понижения температуры с увеличением высоты вероятность снегопада всегда существует в периоды смены сезонов. Такие явления связаны с климатическими особенностями региона и демонстрируют изменчивость природы.