Dam olish kunlari O'zbekistonning aksariyat hududlarida quruq ob-havo kuzatiladi
O'zbekistonning ko'plab hududlarida joriy yilning 18 va 19 aprel kunlari asosan quruq ob-havo kuzatilishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma'lumotlarni O'zgidromet agentligi e'lon qildi. Prognozga ko'ra, dam olish kunlari respublika bo'ylab yomg'irsiz havo sharoiti saqlanib qoladi.
Biroq ayrim hududlarda ob-havo o'zgarishi mumkin. Xususan, Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarining ba'zi tumanlarida qisqa muddatli yomg'ir yog'ishi va momaqaldiroq sodir bo'lishi ehtimoli mavjudligi aytildi.
Dam olish kunlari davomida havo harorati asta-sekin ko'tarilib boradi. Yakshanba kuni kunduzgi harorat ko'pgina hududlarda 20 dan 25 darajagacha yetishi kutilmoqda.
Janubiy viloyatlarda esa havo yanada iliq bo'lib, harorat 26 dan 28 darajagacha ko'tarilishi prognoz qilinmoqda. Poytaxt Toshkent shahrida dam olish kunlari davomida qisqa muddatli yomg'irlar yog'ishi mumkin.
Shanba kuni havo harorati 19 va 21 daraja atrofida bo'lsa, yakshanba kuni yanada iliqroq bo'lib, termometr 21 dan 23 darajagacha ko'rsatishi kutilmoqda. Umuman olganda, aprel oyining ushbu kunlari mamlakatimizning katta qismida bahoriy iliq ob-havo hukmronlik qiladi va aholi uchun qulay sharoitlar yaratiladi.

В выходные дни на большей части территории Узбекистана будет наблюдаться сухая погода
В большинстве регионов Узбекистана 18 и 19 апреля ожидается преимущественно сухая погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данную информацию опубликовало агентство Узгидромет. Согласно прогнозу, в выходные дни по всей республике сохранится бездождливая погода.
Однако в некоторых областях возможны изменения погоды. В частности, сообщается о вероятности кратковременных дождей и гроз в отдельных районах Ташкентской, Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областей.
В течение выходных температура воздуха будет постепенно повышаться. В воскресенье дневная температура во многих регионах ожидается в пределах от 20 до 25 градусов.
В южных областях погода будет еще теплее, прогнозируется повышение температуры до 26–28 градусов. В столице, городе Ташкенте, в выходные дни возможны кратковременные дожди.
Если в субботу температура воздуха составит около 19–21 градуса, то в воскресенье будет еще теплее, и термометры покажут от 21 до 23 градусов. В целом, в эти апрельские дни на большей части территории нашей страны будет господствовать теплая весенняя погода, что создаст комфортные условия для населения.