O'zbekistonning ko'plab hududlarida quruq va barqaror ob-havo kuzatiladi
O'zbekiston hududida joriy yilning 18 aprel kuni asosan quruq va barqaror ob-havo kuzatiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma'lumotlarni O'zgidromet agentligi taqdim etdi. Mutaxassislarning bildirishicha, mamlakatimizning ko'pgina hududlarida yog'ingarchiliksiz, ochiq va mo'tadil bahor havosi saqlanib qoladi.
Biroq ayrim viloyatlarda ob-havo biroz o'zgaruvchan bo'lishi mumkinligi ta'kidlanmoqda. Xususan, Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarining ba'zi tumanlarida qisqa muddatli yomg'ir yog'ishi va momaqaldiroq kuzatilishi ehtimoli mavjud.
Bunday holatlar hududning ayrim qismlarida vaqtincha yuz berishi kutilmoqda. Kun davomida havo harorati asta-sekin ko'tarilib boradi.
Kunduzgi paytda respublikaning aksariyat hududlarida harorat 20 darajadan 25 darajagacha bo'lishi prognoz qilinmoqda. Janubiy viloyatlarda havo yanada iliqroq bo'lib, harorat ko'rsatkichi 26 darajadan 28 darajagacha ko'tarilishi mumkin.
Toshkent shahrida 18 aprel kuni qisman yomg'ir yog'ish ehtimoli saqlanib qoladi. Poytaxtda kunduzgi harorat 19 darajadan 21 darajagacha bo'lishi, kechki paytlarda esa havo biroz salqinlashishi kutilmoqda.
Umumiy holatga nazar tashlasak, 18 aprel kuni O'zbekiston bo'ylab bahorning iliq va yoqimli ob-havosi hukmronlik qiladi. Faqatgina ayrim hududlarda kuzatiladigan qisqa muddatli yomg'irlar tabiatga yengil o'zgarishlar kiritishi mumkin.
Aholi va qishloq xo'jaligi xodimlari ushbu ob-havo sharoitlarini inobatga olishlari tavsiya etiladi.

Во многих регионах Узбекистана наблюдается сухая и устойчивая погода
На территории Узбекистана 18 апреля текущего года ожидается преимущественно сухая и стабильная погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данные сведения предоставило агентство Узгидромет. По словам специалистов, во многих регионах страны сохранится открытая и умеренная весенняя погода без осадков.
Однако отмечается, что в некоторых областях погода может быть немного переменчивой. В частности, в отдельных районах Ташкентской, Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областей возможны кратковременные дожди и грозы.
Ожидается, что подобные явления будут носить временный характер в некоторых частях регионов. В течение дня температура воздуха будет постепенно повышаться.
Днем на большей части территории республики прогнозируется температура от 20 до 25 градусов. В южных областях погода будет еще теплее, и температурные показатели могут подняться до 26–28 градусов.
В городе Ташкенте 18 апреля сохранится вероятность частичных дождей. Ожидается, что дневная температура в столице составит от 19 до 21 градуса, а в вечернее время воздух немного охладится.
Если рассматривать общую ситуацию, то 18 апреля по всему Узбекистану будет господствовать теплая и приятная весенняя погода. Лишь кратковременные дожди в некоторых районах могут внести легкие изменения в природную обстановку.