Dam olish kunlari ayrim hududlarda yomg'ir kutilmoqda
O'zgidrometning taqdim etgan ma'lumotlariga ko'ra, yaqin kunlarda mamlakatimiz hududida asosan barqaror ob-havo kuzatilishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dam olish kunlari ko'plab viloyatlarda havo quruq bo'lishi aytilmoqda, biroq ayrim hududlarda vaqtinchalik yog'ingarchiliklar va momaqaldiroqlar sodir bo'lish ehtimoli bor. Juma kuni Toshkent viloyati hamda Farg'ona vodiysining ba'zi tumanlarida qisqa muddatli yomg'irlar yog'ishi mumkin.
Boshqa hududlarda esa havo quruq bo'lib, kunlik harorat +13 darajadan +18 darajagacha bo'ladi. Shanba va yakshanba kunlari ob-havo sharoiti biroz o'zgaradi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarining ayrim qismlarida qisqa muddatli yomg'ir va momaqaldiroqlar kuzatilishi mumkinligi aytilmoqda. Yakshanba kuni Farg'ona vodiysining ba'zi joylarida ham yog'ingarchilik qayd etilishi kutilmoqda.
Havo harorati asta-sekin ko'tarilib boradi. Yakshanba kunduzi mamlakatning ko'plab hududlarida termometr +20 darajadan +25 darajagacha, janubiy viloyatlarda esa +26 darajadan +28 darajagacha issiqlikni ko'rsatadi.
19 aprel kuni respublika shimoli-g'arbiy hududlarida shamol kuchayishi kutilmoqda. Shamolning tezligi sekundiga 15 dan 20 metrgacha yetishi mumkin, bu esa chang-to'zon ko'tarilishiga olib kelishi ehtimoli borligini anglatadi.
Tog'li va tog'oldi hududlarda 17-apreldan 19-aprelgacha bo'lgan davrda vaqt-vaqti bilan yomg'irlar yog'adi. Baland tog'larda esa yomg'ir va qor aralash yog'ingarchiliklar kuzatiladi.
Shu sababli ushbu hududlarda sel va suv toshqinlari xavfi saqlanib qolmoqda. Toshkent shahrida dam olish kunlari havo qisman bulutli bo'lib, ba'zi vaqtlarda yomg'ir yog'ishi mumkin.

В выходные дни в некоторых регионах ожидаются дожди
По данным Узгидромета, в ближайшие дни на территории нашей страны ожидается преимущественно стабильная погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что в выходные дни во многих областях погода будет сухой, однако в некоторых районах возможны временные осадки и грозы. В пятницу в Ташкентской области, а также в некоторых районах Ферганской долины могут пройти кратковременные дожди.
В остальных регионах погода будет сухой, дневная температура составит от +13 до +18 градусов. В субботу и воскресенье погодные условия немного изменятся.
Сообщается, что в отдельных частях Ташкентской, Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областей могут наблюдаться кратковременные дожди и грозы. В воскресенье осадки ожидаются и в некоторых местах Ферганской долины.
Температура воздуха будет постепенно повышаться. В воскресенье днем термометры во многих регионах страны покажут от +20 до +25 градусов, а в южных областях — от +26 до +28 градусов тепла.
19 апреля на северо-западных территориях республики ожидается усиление ветра. Скорость ветра может достигать от 15 до 20 метров в секунду, что может привести к поднятию пыльных бурь.
В горных и предгорных районах в период с 17 по 19 апреля будут проходить периодические дожди. В высокогорье ожидаются осадки в виде дождя и снега.
В связи с этим в данных районах сохраняется риск селей и паводков. В городе Ташкенте в выходные дни будет частично облачно, местами возможен дождь.