Avtomobil raqamlarini almashtirish uchun onlayn ariza topshirish imkoniyati yaratildi
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali avtomobil egalari uchun yangi imkoniyat yaratildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda my.gov.uz sayti yordamida zararlangan davlat raqamlarini almashtirish uchun onlayn tarzda ariza topshirish mumkin. Ushbu yangilanish haydovchilarning vaqtini tejash va davlat xizmatlaridan foydalanishni soddalashtirish maqsadida joriy etildi.
Xizmatdan foydalanish tartibi juda oddiy. Foydalanuvchi portalga shaxsiy profil orqali kirishi va tegishli elektron shaklni to'ldirishi lozim.
Arizani ko'rib chiqish jarayonini tezlashtirish hamda raqamlarning holatini aniq tasdiqlash uchun zararlangan davlat raqamining sifatli fotosuratini ilova qilish talab etiladi. Yuborilgan ariza tegishli organlar tomonidan ko'rib chiqilgach, tizim orqali to'lov uchun hisob-faktura yuboriladi.
Belgilangan to'lovni amalga oshirgandan so'ng, avtomobil egasi hududiy bo'limga borib, eski raqamlarni topshirishi va yangi raqamlarni qabul qilib olishi kerak bo'ladi. Xizmatning narxlari belgilangan baza hisoblash qiymatiga asosan hisoblanadi.
Avtomobil raqamlarining to'liq komplektini, yani oldi va orqa qismini almashtirish narxi 4,5 baza hisoblash qiymatini tashkil etib, u jami 1 million 854 ming so'mga tengdir. Agar faqat bitta raqamni almashtirish zarur bo'lsa, buning narxi 2,25 baza hisoblash qiymati yoki 927 ming so'mni tashkil etadi.

Создана возможность подачи онлайн-заявки на замену автомобильных номеров
Для владельцев автомобилей создана новая возможность через Единый портал интерактивных государственных услуг. Об этом сообщило Zamin.uz.
Теперь с помощью сайта my.gov.uz можно подать онлайн-заявку на замену поврежденных государственных номерных знаков. Данное обновление было внедрено с целью экономии времени водителей и упрощения процесса получения государственных услуг.
Порядок использования услуги очень прост. Пользователю необходимо войти на портал через личный профиль и заполнить соответствующую электронную форму.
Для ускорения процесса рассмотрения заявки и точного подтверждения состояния номеров требуется прикрепить качественную фотографию поврежденного государственного номера. После рассмотрения поданной заявки соответствующими органами через систему будет отправлен счет на оплату.
После осуществления установленного платежа владелец автомобиля должен обратиться в территориальное подразделение, сдать старые номера и получить новые. Стоимость услуги рассчитывается исходя из установленной базовой расчетной величины (БРВ).
Стоимость замены полного комплекта автомобильных номеров, то есть переднего и заднего, составляет 4,5 БРВ, что в общей сложности равно 1 миллиону 854 тысячам сумов. Если необходимо заменить только один номер, стоимость составит 2,25 БРВ или 927 тысяч сумов.