Afg'onistonda halok bo'lgan harbiy xizmatchilar oilalariga ijtimoiy imtiyozlar beriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan PF-62-sonli farmonga muvofiq, bir qator normativ huquqiy hujjatlarga muhim o'zgartirish va qo'shimchalar kiritildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi qarorlar doirasida Afg'onistondagi harbiy harakatlar davomida halok bo'lgan fuqarolarimizning oila a'zolari uchun qo'shimcha ijtimoiy kafolatlar joriy etilmoqda. Yangi tartibga ko'ra, mazkur toifaga kiruvchi harbiy xizmatchilarning ota-onalari hamda bevalari uchun uy-joy kommunal xizmatlari xarajatlarining bir qismi davlat tomonidan qoplab beriladi.
Bunday chora oilalarning kundalik turmush yukini yengillashtirish va ularning ijtimoiy himoya darajasini yanada oshirishga xizmat qiladi. Ushbu qaror jamiyatning ehtiyojmand qatlamlariga yo'naltirilgan kompleks yordam choralari tizimining bir qismi sifatida baholanmoqda.
Davlat tomonidan ko'rsatilayotgan bunday g'amxo'rlik va e'tibor xizmat qiluvchilar oilalariga katta suyanch bo'ladi. Mutaxassislar ushbu imtiyozlarni nafaqat moddiy yordam, balki chuqur ma'naviy qo'llab-quvvatlash deb hisoblashmoqda.
Bunday tashabbuslar orqali davlat o'z fuqarolari oldidagi mas'uliyatini va vatan himoyasida qurbon bo'lganlar oilalariga bo'lgan hurmatini amalda namoyon etadi. Yangi imtiyozlarning joriy etilishi ijtimoiy adolatni ta'minlash va xizmatchilar oilalarining hayot standartlarini yaxshilash yo'lidagi muhim qadamdir.

Семьям военнослужащих, погибших в Афганистане, будут предоставлены социальные льготы
В соответствии с указом ПФ-62, подписанным Президентом Шавкатом Мирзиёевым, в ряд нормативно-правовых актов были внесены важные изменения и дополнения. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этих новых решений вводятся дополнительные социальные гарантии для членов семей наших граждан, погибших во время военных действий в Афганистане. Согласно новому порядку, часть расходов на жилищно-коммунальные услуги для родителей и вдов военнослужащих данной категории будет покрываться государством.
Такая мера призвана облегчить повседневное бремя семей и еще больше повысить уровень их социальной защиты. Данное решение оценивается как часть системы комплексных мер помощи, направленных на нуждающиеся слои общества.
Подобная забота и внимание со стороны государства станут большой опорой для семей военнослужащих. Специалисты считают эти льготы не только материальной помощью, но и глубокой моральной поддержкой.
Посредством таких инициатив государство на деле демонстрирует свою ответственность перед гражданами и уважение к семьям тех, кто пожертвовал собой ради защиты Родины. Введение новых льгот является важным шагом на пути обеспечения социальной справедливости и улучшения стандартов жизни семей военнослужащих.