Qimmatbaho metallar va toshlar uchun javobgarlik kuchaytirildi
O'zbekistonda qimmatbaho metallar va qimmatbaho toshlarni noqonuniy ravishda qo'lga kiritish yoki ularni olib o'tish holatlari uchun ma'muriy hamda jinoyiy javobgarlik belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangiliklar 2026 yil 21 aprelda qabul qilingan tegishli qonun hujjati bilan rasmiylashtirildi va amaldagi bir qator huquqiy hujjatlarga o'zgartirishlar kiritildi. Yangi tartibga ko'ra, Jinoyat kodeksiga muhim qo'shimchalar kiritilgan.
Endilikda qimmatbaho metallar yoki toshlarni qonunga xilof ravishda qo'lga kiritgan yoki sotgan shaxslar jinoyiy javobgarlikka tortilishi mumkin. Bunday jazo chorasi ayniqsa, ushbu harakatlari uchun avvalroq ma'muriy jazo qo'llanilgan shaxslarga nisbatan tatbiq etiladi.
Shuningdek, qonunchilikda aniqlik kiritish maqsadida Jinoyat kodeksining tegishli bo'limiga qimmatbaho metallar va toshlar tushunchalarining huquqiy ta'riflari rasman kiritildi. Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksda esa bunday qonunbuzarliklar uchun aniq jazo choralari belgilandi.
Agar noqonuniy harakatlar aniqlansa, qo'lga tushirilgan predmetlar musodara qilinadi va aybdor shaxsga 15 sutkagacha ma'muriy qamoq jazosi tayinlanishi mumkin. Qamoq jazosini qo'llash imkoni bo'lmagan shaxslarga nisbatan esa moddiy jazo choralari belgilanadi.
Bunday holatlarda bazaviy hisoblash miqdorining 10 baravaridan 20 baravarigacha miqdorda jarima solinadi. Mazkur qonun rasmiy e'lon qilingan kundan boshlab kuchga kirdi va barcha fuqarolar hamda tadbirkorlar uchun majburiy hisoblanadi.

Ответственность за драгоценные металлы и камни усилена
В Узбекистане установлена административная и уголовная ответственность за незаконное приобретение или вывоз драгоценных металлов и камней. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Данные нововведения были оформлены соответствующим законодательным актом, принятым 21 апреля 2026 года, и в ряд действующих правовых документов были внесены изменения. Согласно новому порядку, в Уголовный кодекс внесены важные дополнения.
Отныне лица, незаконно приобретавшие или продававшие драгоценные металлы или камни, могут быть привлечены к уголовной ответственности. Такая мера наказания применяется, в частности, к лицам, которые ранее подвергались административному наказанию за подобные действия.
Также в целях уточнения законодательства в соответствующий раздел Уголовного кодекса были официально внесены юридические определения понятий «драгоценные металлы» и «камни». В Кодексе об административной ответственности установлены четкие меры наказания за такие правонарушения.
При выявлении незаконных действий изъятые предметы конфискуются, а виновному лицу может быть назначено административное задержание на срок до 15 суток. В отношении лиц, к которым невозможно применить арест, устанавливаются материальные меры наказания.
В таких случаях налагается штраф в размере от 10 до 20-кратного размера базовой расчетной величины. Данный закон вступил в силу со дня его официального опубликования и является обязательным для всех граждан и предпринимателей.