O'zbekistonning ayrim hududlarida kuchli shamol va chang kutilmoqda
O'zbekistonning ayrim hududlarida 22 aprel kuni ob-havo sharoiti keskin o'zgarishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma'lumotni O'zgidromet agentligi rasman e'lon qildi. Kutilayotgan ob-havo prognoziga ko'ra, kunduzgi soatlarda Qoraqalpog'iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro, Navoiy va Surxondaryo viloyatlarida shamol tezligi sezilarli darajada oshishi mumkin.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, shamol tezligi soniyasiga 15 metrdan 20 metrgacha yetishi ehtimoli bor. Ayniqsa, ochiq maydonlar va cho'l hududlarida kuchli shamollar bilan birga chang to'zonlar kuzatilishi kutilmoqda.
Bunday noqulay ob-havo sharoiti yo'llarda ko'rish masofasining keskin pasayishiga olib keladi. Bu esa o'z navbatida transport vositalari harakati uchun xavf tug'dirishi va aholi hayotida turli qiyinchiliklar yuzaga kelishiga sabab bo'lishi mumkin.
Shu munosabat bilan mutaxassislar barcha fuqarolarga ehtiyotkorlik choralarini ko'rishlarini so'ramoqdalar. Ayniqsa, yo'l harakati ishtirokchilari xavfsizlik qoidalariga qat'iy rioya qilishlari va yo'llarda yanada hushyor bo'lishlari tavsiya etiladi.
Kuchli shamol paytida ochiq hududlarda bo'lishdan tiyilish va xavfsiz joylarda bo'lish maqsadga muvofiqdir. Ob-havo sharoitidagi o'zgarishlar haqida muntazam ravishda rasmiy manbalardan ma'lumot olib turish lozim.

В некоторых регионах Узбекистана ожидаются сильный ветер и пыль
В некоторых регионах Узбекистана 22 апреля ожидается резкое изменение погодных условий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная информация была официально объявлена агентством Узгидромет. Согласно прогнозу погоды, в дневные часы в Республике Каракалпакстан, Хорезмской, Бухарской, Навоийской и Сурхандарьинской областях может значительно увеличиться скорость ветра.
По словам специалистов, скорость ветра может достигать от 15 до 20 метров в секунду. Особенно на открытых пространствах и в пустынных районах ожидаются сильные ветры вместе с пыльными бурями.
Такие неблагоприятные погодные условия приведут к резкому снижению видимости на дорогах. Это, в свою очередь, может создать опасность для движения транспортных средств и вызвать различные трудности в жизни населения.
В связи с этим специалисты просят всех граждан принять меры предосторожности. В частности, участникам дорожного движения рекомендуется строго соблюдать правила безопасности и быть более бдительными на дорогах.
Во время сильного ветра целесообразно воздержаться от пребывания на открытых пространствах и находиться в безопасных местах. Необходимо регулярно получать информацию об изменениях погодных условий из официальных источников.