Prezident cheklangan javobgarlikdagi jamiyatlar to'g'risidagi yangi qonunni imzoladi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev cheklangan javobgarlikdagi jamiyatlar to'g'risidagi qonunning yangi tahririni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Adliya vazirligi tomonidan tayyorlangan ushbu hujjat mamlakatda korporativ boshqaruvning zamonaviy standartlarini joriy etish hamda ushbu turdagi jamiyatlar faoliyatini tartibga solishdagi huquqiy bo'shliqlarni bartaraf etishga xizmat qiladi. Shuningdek, yangi qonun jamiyat ishtirokchilarining huquqlarini yanada mustahkamlashni ko'zda tutgan.
Jami 71 moddadan iborat bo'lgan ushbu hujjat rasmiy e'lon qilinganidan uch oy o'tgach kuchga kiradi. Qonun loyihasini ishlab chiqish jarayonida mahalliy va xorijiy mutaxassislarning fikrlari, jamoatchilik takliflari hamda xalqaro tajribalar keng ko'lamda hisobga olingan.
Yangi qonun bilan jamiyatning kuzatuv kengashi vakolatlari va uning a'zolarini saylash tartibi aniq belgilab qo'yildi. Bu chora korporativ nizolarning oldini olishga yordam beradi.
Bundan tashqari, kuzatuv kengashiga yig'ilishlar o'tkazmasdan, masofadan turib qaror qabul qilish imkoniyati yaratildi. Hujjatda birinchi bor kuzatuv kengashi va ijro organlari a'zolarining maxsus majburiyatlari tasdiqlandi, bu esa xalqaro korporativ boshqaruv amaliyotiga to'liq mos keladi.
Jamiyatlar faoliyatining huquqiy asoslari yanada kengaytirildi. Endilikda ular nafaqat litsenziyalar, balki boshqa ruxsat berish va xabardor qilish tartiblari doirasida ham ish yuritish imkoniyatiga ega bo'ladilar.
Filiallar, vakolatxonalar hamda sho'ba korxonalarni tashkil etish masalalari alohida tartibga solindi. Qonunda ustav kapitaliga hissasini kiritmagan yoki jamiyat faoliyatiga to'sqinlik qilayotgan ishtirokchilarni chiqarib yuborish mexanizmlari belgilandi.
Shuningdek, ishtirokchilar o'rtasidagi ulushlar bo'yicha sud nizolari davrida ustav fondini o'zgartirishga cheklovlar qo'yish imkoniyati yaratildi. Hissalarni Markaziy qimmatli qog'ozlar depozitariysi orqali hisobga olish, ozchilik ishtirokchilari qo'mitasini tuzish hamda audit va manfaatdor shaxslar bilan bitimlar bo'yicha qoidalarni takomillashtirish ko'zda tutilgan.
Yangi tahrirdagi qonun investitsiya muhitini yaxshilash, xorijiy sarmoyalarni jalb qilish hamda mamlakatda shaffof va barqaror korporativ muhitni shakllantirishga qaratilgan.

Президент подписал новый закон об обществах с ограниченной ответственностью
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал новую редакцию закона об обществах с ограниченной ответственностью. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный документ, подготовленный Министерством юстиции, призван внедрить в стране современные стандарты корпоративного управления и устранить правовые пробелы в регулировании деятельности обществ этого типа. Также новый закон предусматривает дальнейшее укрепление прав участников общества.
Документ, состоящий из 71 статьи, вступит в силу через три месяца после его официального опубликования. В процессе разработки проекта закона были широко учтены мнения местных и зарубежных специалистов, предложения общественности, а также международный опыт.
Новым законом четко определены полномочия наблюдательного совета общества и порядок избрания его членов. Эта мера поможет предотвратить корпоративные споры.
Кроме того, создана возможность принятия решений наблюдательным советом дистанционно, без проведения очных собраний. В документе впервые закреплены специальные обязательства членов наблюдательного совета и исполнительных органов, что полностью соответствует международной практике корпоративного управления.
Правовые основы деятельности обществ были расширены. Теперь они имеют возможность осуществлять деятельность не только в рамках лицензий, но и в рамках других разрешительных процедур и порядков уведомления.
Отдельно отрегулированы вопросы создания филиалов, представительств и дочерних предприятий. В законе установлены механизмы исключения участников, которые не внесли вклад в уставный капитал или препятствуют деятельности общества.
Также создана возможность введения ограничений на изменение уставного фонда в период судебных споров между участниками по поводу их долей. Предусмотрен учет долей через Центральный депозитарий ценных бумаг, создание комитета миноритарных участников, а также совершенствование правил проведения аудита и заключения сделок с заинтересованными лицами.
Закон в новой редакции направлен на улучшение инвестиционного климата, привлечение иностранных инвестиций и формирование прозрачной и стабильной корпоративной среды в стране.