Oʻzbekistonda aholining ijtimoiy himoyasini kuchaytirishga qaratilgan yangi qonun qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qonun kam taʼminlangan fuqarolar uchun davlat hisobidan yuridik yordam olish imkonini yaratadi. Bu huquqiy hujjat OʻRQ–1135-son qonun (2026 yil 20 aprel) bilan amalga kirdi.
Qonunga kiritilgan oʻzgartirishlar asosan huquqiy himoyaga muhtoj qatlamlar uchun qulayliklar yaratadi. Endilikda kam taʼminlangan shaxslar sud tomonidan qoʻllanilgan qonunning Konstitutsiyaga muvofiqligini aniqlash maqsadida Oʻzbekiston Konstitutsiyaviy sudiga murojaat qilganda, davlat hisobidan advokat va yuridik maslahat xizmatlaridan foydalanish huquqiga ega boʻladi.
Bu imkoniyat fuqarolar oʻz huquqlarini himoya qilishda muhim yordam boʻladi. Yuridik yordam koʻrsatish boʻyicha soʻrovlarni yuborish tartibi ham aniq belgilab qoʻyildi.
Murojaatlar “Yuridik yordam” axborot tizimi orqali amalga oshiriladi. Soʻrovlar toʻgʻridan-toʻgʻri sud tomonidan, fuqaroning iltimosiga asosan yuboriladi.
Bu mexanizm jarayonni shaffof va tezkor qilishga xizmat qiladi. Shu bilan birga, huquqiy yordam olishda byurokratik toʻsiqlar kamayadi.
Qonun rasman eʼlon qilingan kundan boshlab kuchga kirdi. Bu imkoniyatlardan foydalanish allaqachon amaliy bosqichga oʻtgan.
Yangi tartib kam taʼminlangan fuqarolar uchun adolatga yetishish yoʻlini yengillashtiradi. Endi ular oʻz huquqlarini himoya qilishda davlat tomonidan koʻrsatilayotgan yuridik yordamga ishonchli tayanchga ega boʻladi.

Малоимущим предоставляется государственный адвокат бесплатно
В Узбекистане принят новый закон, направленный на усиление социальной защиты населения Об этом сообщил Zamin.uz
Этот закон создает возможность для малообеспеченных граждан получать юридическую помощь за счет государства Данный правовой документ вступил в силу вместе с законом № ОРК–1135 (20 апреля 2026 года)
Внесенные в закон изменения в основном создают льготы для слоев населения, нуждающихся в правовой защите Теперь малообеспеченные лица, обращаясь в Конституционный суд Узбекистана с целью проверки соответствия примененного судом закона Конституции, имеют право на услуги адвоката и юридическую консультацию за счет государства
Эта возможность станет важной помощью для граждан в защите их прав Порядок направления запросов на предоставление юридической помощи также четко определен
Обращения осуществляются через информационную систему «Юридическая помощь» Запросы направляются непосредственно судом по просьбе гражданина
Этот механизм служит для обеспечения прозрачности и оперативности процесса Кроме того, снижаются бюрократические препятствия при получении правовой помощи
Закон вступил в силу со дня его официального опубликования Использование этих возможностей уже перешло в практическую фазу
Новый порядок упрощает путь к справедливости для малообеспеченных граждан Теперь они могут рассчитывать на надежную опору в виде государственной юридической помощи при защите своих прав