Prezident qurilish bojxona to'lovlarni kamaytirishga buyruq berdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida qurilish va shaharsozlik sohasidagi dolzarb masalalar yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda qurilish sohasi vakillari mamlakatda ishlab chiqarilmaydigan maxsus texnikalarni olib kirishda to‘lanadigan bojxona to‘lovlari va utilizatsiya yig‘imlari haqidagi muammolarni ochiq aytdilar. Spot.uz saytiga ko‘ra, ushbu to‘lovlar qurilish narxlari ortib ketishiga olib kelmoqda.
Lux City Houses korxonasi rahbari Vohidjon Mirzayevning aytishicha, O‘zbekistonda ishlab chiqarilmaydigan qurilish mashinalari uchun qo‘llanilayotgan ushbu majburiy to‘lovlarni kamaytirish kichik va o‘rta biznesga katta yordam bo‘ladi. Bu esa qurilish tannarxini pasaytiradi va natijada turar-joy narxlari ham arzonlashadi.
Davlat rahbari ushbu masalaga alohida e’tibor qaratdi. Qurilish hajmini oshirish, bu sohaga qiziqishni yanada oshirish uchun sharoit yaratish lozimligi ta’kidlandi.
Prezident O‘zbekistonda ishlab chiqarilmaydigan, ayniqsa, qimmat texnologiyaga ega bo‘lgan qurilish texnikalari uchun import bojlarini kamaytirish, dastlabki bosqichda esa ulardan to‘liq ozod qilish bo‘yicha loyiha tayyorlash vazifasini berdi. Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri Sherzod Hidoyatov aytganidek, 2017-yilda ham maxsus qurilish texnikalarini import qilishda imtiyozlar joriy qilingan edi.
Ushbu chora-tadbirlar o‘sha davrda sohaga ijobiy ta’sir ko‘rsatgan va qurilish jarayonini tezlantirgan edi. Hozir ham shunga o‘xshash yondashuv qayta joriy qilinmoqda.

Президент распорядился снизить таможенные платежи на строительство
Под председательством Президента Шавката Мирзиёёва состоялось совещание по актуальным вопросам строительства и градостроительства, сообщает Zamin.uz.
На нём представители строительной отрасли открыто озвучили проблемы с таможенными платежами и утилизационными сборами при ввозе спецтехники, не производимой в стране. По данным Spot.uz, эти платежи приводят к росту стоимости строительства.
Как отметил руководитель компании Lux City Houses Вохиджон Мирзаев, снижение обязательных платежей за строительную технику, не выпускаемую в Узбекистане, станет серьёзной поддержкой для малого и среднего бизнеса. Это снизит себестоимость строительства и, как следствие, удешевит жильё.
Глава государства уделил этому вопросу особое внимание. Подчеркнута необходимость увеличения объёмов строительства и создания условий для роста интереса к отрасли.
Президент поручил подготовить проект по снижению импортных пошлин на строительную технику, не производимую в Узбекистане, особенно высокотехнологичную, а на первом этапе — полному освобождению от них. Как отметил министр строительства и жилищно-коммунального хозяйства Шерзод Хидоятов, в 2017 году уже вводились льготы при импорте спецтехники.
Эти меры тогда положительно повлияли на отрасль и ускорили строительные процессы. Сейчас аналогичный подход внедряется повторно.