O'zbekistonda avtomobil savdosi 20 foizga ko'tarildi
O‘zbekiston yengil avtomobil bozorida 2026-yil martda ko‘zga ko‘rinadigan jonlanish yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bir oylik davrda 78 mingdan ortiq moshina sotildi. Bu ko‘rsatkich oldingi oyga solishtirganda 19 foizga, o‘tgan yilning shu oyi bilan taqqoslaganda 20,6 foizga oshdi.
Ma’lumot Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan e’lon qilindi. Respublika bo‘ylab deyarli barcha hududlarda avtomobil savdosi faollashdi.
Jizzax, Andijon va Samarqand viloyatlarida holat biroz susayib qoldi. Eng yuqori o‘sish Surxondaryoda — 51,4 foiz.
Toshkent viloyatida 46 foizlik ko‘tarilish, Sirdaryo va Navoiyda mos ravishda 34,5 va 27,5 foizlik o‘sish ro‘yobga chiqdi. Poytaxtda esa bir oyda 60,5 foizga ko‘payish qayd etildi.
Yangi yengil avtomobillarning birlamchi bozorida 31 mingga yaqin bitim amalga oshirildi. Bu oldingi oyga nisbatan 13 foizga, o‘tgan yilning martiga solishtirganda 37 foizga ortgan.
Mahalliy zavodlarda yig‘ilgan mashinalar 25 mingtaga sotilib, oylik 3,8 foizga, yillik esa 26,5 foizga ko‘paydi. Xorijiy yangi avtomobillar segmenti yanada tez sur’at bilan o‘sgani kuzatildi.
Bir oyda 5,7 ming moshina sotildi, bu esa oldingi oyga qaraganda deyarli ikki baravarga ko‘p. Yillik ko‘rsatkichlar ham ikki baravardan ziyod o‘sishni bildiradi.
Ishlatilgan yengil avtomobillar bozorida ham sezilarli yutuq bo‘ldi. Martda 47,5 ming dona moshina eldan chiqdi, bu oylik hisobda 23 foizga, yillik hisobda 12 foizga ko‘payishdir.
Elektromobillarni sotish ham barqaror o‘sish davom ettirmoqda. O‘tgan oyda 5,5 mingtaga yaqin elektr moshina sotildi, bu 2025-yil martiga solishtirganda 24 foizga ortgan.
Sakkizta hududda o‘sish bo‘lsa, to‘rtta viloyatda pasayish kuzatildi. Eng yuqari ko‘tarilish Xorazmda — 5 baravar.

В Узбекистане продажи автомобилей выросли на 20 процентов
В марте 2026 года на рынке легковых автомобилей Узбекистана произошло заметное оживление. Об этом сообщил Zamin.uz.
За месяц было продано более 78 тысяч машин. Этот показатель вырос на 19 процентов по сравнению с предыдущим месяцем и на 20,6 процента по сравнению с мартом прошлого года.
Информация была опубликована Центром экономических исследований и реформ. Практически по всем регионам республики активизировалась торговля автомобилями.
В Джизакской, Андижанской и Самаркандской областях ситуация немного замедлилась. Наибольший рост зафиксирован в Сурхандарьинской области — 51,4 процента.
В Ташкентской области подъём составил 46 процентов, в Сырдарьинской и Навоийской — соответственно 34,5 и 27,5 процента. В столице за месяц отмечен рост на 60,5 процента.
На первичном рынке новых легковых автомобилей было совершено почти 31 тысяча сделок. Это на 13 процентов больше по сравнению с предыдущим месяцем и на 37 процентов больше по сравнению с мартом прошлого года.
Машины, собранные на местных заводах, проданы в количестве около 25 тысяч, что на 3,8 процента больше по месячному и на 26,5 процента по годовому показателю. Сегмент новых иностранных автомобилей рос ещё быстрее.
За месяц было продано 5,7 тысячи машин, что почти в два раза больше по сравнению с предыдущим месяцем. Годовые показатели также демонстрируют рост более чем в два раза.
На рынке подержанных легковых автомобилей также был достигнут заметный успех. В марте было продано 47,5 тысячи машин, что на 23 процента больше по месячному и на 12 процентов по годовому расчёту.
Продажи электромобилей продолжают устойчивый рост. В прошлом месяце было продано почти 5,5 тысячи электромобилей, что на 24 процента больше по сравнению с мартом 2025 года.
Рост был зафиксирован в восьми регионах, а в четырёх областях наблюдалось снижение. Наибольший подъём — в Хорезмской области: в пять раз.