Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan Qozog'iston poytaxtiga boradi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayevning taklifiga binoan 21–22-aprel kunlari amaliy tashrif bilan Ostona shahrida bo‘ladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashrif doirasida davlatimiz rahbari mintaqaviy ahamiyatga ega bo‘lgan nufuzli tadbirlarda ishtirok etishi, qo‘shni davlatlar rahbarlari bilan muhim masalalarni muhokama qilishi rejalashtirilgan. Xususan, Prezident Shavkat Mirziyoyev Mintaqaviy ekologik sammit hamda Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi ta’sischi davlatlari rahbarlari kengashining yig‘ilishida qatnashadi.
Mazkur anjumanlar Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash hamda umumiy muammolarga birgalikda yechim topishda muhim maydon vazifasini o‘taydi. Ushbu yig‘ilishlar doirasida mintaqaviy xavfsizlik va iqtisodiy barqarorlik masalalari ham ko‘rib chiqiladi.
Tadbirlar davomida mintaqaning barqaror rivojlanishiga xizmat qiladigan eng dolzarb masalalar, jumladan, ekologik holatni yaxshilash, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va suv resurslaridan oqilona foydalanish kabi yo‘nalishlar atroflicha tahlil qilinadi. Ayniqsa, bugungi kunda butun dunyo uchun, xususan, Markaziy Osiyo uchun hayotiy ahamiyatga ega bo‘lgan suv tanqisligi va ekologik xavflar kun tartibining asosiy mavzularidan biri bo‘lishi kutilmoqda.
Davlat rahbari mazkur yo‘nalishlarda O‘zbekistonning qat’iy pozitsiyasini bayon etib, mavjud muammolarni bartaraf etish bo‘yicha aniq taklif va tashabbuslarni ilgari suradi. Shuningdek, Prezident tashrif davomida milliy pavilyonlar namoyish etilgan maxsus ekologik ko‘rgazma bilan ham yaqindan tanishishi rejalashtirilgan.
Bu ko‘rgazma mintaqa mamlakatlarining tabiatni muhofaza qilish borasidagi yutuqlarini aks ettiradi. Sammit yakunida ishtirokchi davlatlar o‘rtasida bir qator muhim kelishuvlar va yakuniy hujjatlar imzolanishi kutilmoqda.
Qabul qilinadigan ushbu qarorlar nafaqat mamlakatlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqadi, balki butun mintaqaning ekologik barqarorligini ta’minlash yo‘lida tashlangan muhim qadam bo‘ladi. Xulosa qilib aytganda, Ostonadagi ushbu uchrashuvlar Markaziy Osiyoning kelajagi va mintaqaviy hamjihatlikni mustahkamlash uchun strategik ahamiyatga ega.
Endilikda asosiy e’tibor qabul qilinadigan qarorlarning ijrosiga va ularning amaliyotda qanday ijobiy natijalar berishiga qaratiladi. Mazkur tashrif O‘zbekistonning mintaqaviy masalalarda naqadar faol va tashabbuskor ekanini yana bir bor tasdiqlaydi.

Шавкат Мирзиёев посетит столицу Казахстана с рабочим визитом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева 21–22 апреля посетит город Астану с рабочим визитом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках визита глава нашего государства примет участие в престижных мероприятиях регионального значения и обсудит важные вопросы с лидерами соседних стран. В частности, Президент Шавкат Мирзиёев примет участие в Региональном экологическом саммите и заседании Совета глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала.
Эти форумы служат важной площадкой для дальнейшего укрепления сотрудничества между странами Центральной Азии и совместного поиска решений общих проблем. В рамках данных встреч также будут рассмотрены вопросы региональной безопасности и экономической стабильности.
В ходе мероприятий будут детально проанализированы актуальные вопросы устойчивого развития региона, включая улучшение экологической ситуации, смягчение последствий изменения климата и рациональное использование водных ресурсов. Ожидается, что дефицит воды и экологические риски, имеющие жизненно важное значение для всего мира и Центральной Азии в частности, станут одними из главных тем повестки дня.
Глава государства изложит твердую позицию Узбекистана в этих направлениях и выдвинет конкретные предложения и инициативы по устранению существующих проблем. Также планируется, что в ходе визита Президент ознакомится со специальной экологической выставкой, где представлены национальные павильоны.
Данная экспозиция отражает достижения стран региона в области охраны природы. По итогам саммита ожидается подписание ряда важных соглашений и итоговых документов.
Принятые решения не только выведут взаимное сотрудничество между странами на новый уровень, но и станут важным шагом на пути обеспечения экологической устойчивости всего региона. В заключение стоит отметить, что встречи в Астане имеют стратегическое значение для будущего Центральной Азии и укрепления региональной сплоченности.
Теперь основное внимание будет уделено реализации принятых решений и их практическим результатам. Данный визит еще раз подтверждает активную и инициативную роль Узбекистана в региональных вопросах.