Qoraqalpog'istonda maxsus mayning zonasi tashkil etilishi belgilandi
O‘zbekistonda raqamli iqtisodiyotni yangi bosqichga olib chiqish va kripto-aktivlar sohasini tartibga solish borasida muhim qadam tashlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbarining tegishli qaroriga muvofiq, Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududida Besqala Mining Valley deb nomlangan maxsus mayning zonasi tashkil etilmoqda. Ushbu tashabbus mamlakatimizda yuqori texnologiyalarga asoslangan tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va hududning investitsiyaviy jozibadorligini oshirishni ko‘zda tutadi.
Yangi tartibga ko‘ra, mazkur maxsus hudud Qoraqalpog‘istonning butun hududini qamrab oladi. Bu yerda faoliyat yurituvchi tadbirkorlar uchun yagona energetika tizimidan foydalanish imkoniyati yaratiladi.
Shu bilan birga, sohaga zamonaviy va ekologik toza texnologiyalarni jalb qilish maqsadida qayta tiklanuvchi energiya manbalari hamda vodorod asosida ishlaydigan elektr stansiyalaridan olinadigan quvvatlardan foydalanishga alohida e’tibor qaratiladi. Bu esa sohaning barqaror rivojlanishini ta’minlashga xizmat qiladi.
Loyiha doirasida ishtirokchilarga kripto-aktivlar bilan bog‘liq keng ko‘lamli amaliyotlarni bajarish huquqi berilmoqda. Mayning jarayonida qo‘lga kiritilgan raqamli aktivlarni milliy kripto-birjalarda yoki xalqaro maydonlarda sotish, ularni boshqa turdagi aktivlarga ayirboshlash yoki to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida realizatsiya qilish mumkin bo‘ladi.
Jarayonlarni samarali boshqarish uchun maxsus direksiya tuziladi, nazorat va tartibga solish ishlari esa Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan amalga oshiriladi. Eng e’tiborli jihati shundaki, ushbu zona rezidentlari uchun misli ko‘rilmagan imtiyozlar joriy etilmoqda.
Jumladan, 2035-yilning 1-yanvariga qadar mazkur hududda faoliyat yurituvchi tadbirkorlarning mayningdan olgan daromadlari barcha turdagi soliqlar va davlat yig‘imlaridan to‘liq ozod qilinadi. Bunday qulay ishbilarmonlik muhiti Qoraqalpog‘istonni mintaqadagi yirik raqamli texnologiyalar markaziga aylantirishga va iqtisodiyotga xorijiy sarmoyalarni yanada faol jalb etishga zamin yaratadi.

В Каракалпакстане будет создана специальная майнинг-зона
В Узбекистане сделан важный шаг по выводу цифровой экономики на новый уровень и регулированию сферы крипто-активов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно соответствующему постановлению главы государства, на территории Республики Каракалпакстан создается специальная майнинг-зона под названием «Besqala Mining Valley». Данная инициатива предусматривает поддержку высокотехнологичного предпринимательства в стране и повышение инвестиционной привлекательности региона.
Согласно новому порядку, данная специальная зона охватит всю территорию Каракалпакстана. Для предпринимателей, работающих здесь, будет создана возможность использования единой энергетической системы.
В то же время, в целях привлечения современных и экологически чистых технологий в отрасль, особое внимание будет уделено использованию мощностей, получаемых от возобновляемых источников энергии и электростанций, работающих на водороде. Это послужит обеспечению устойчивого развития отрасли.
В рамках проекта участникам предоставляется право на выполнение широкого спектра операций с крипто-активами. Цифровые активы, полученные в процессе майнинга, можно будет продавать на национальных крипто-биржах или международных площадках, обменивать на другие виды активов или реализовывать на основе прямых договоров.
Для эффективного управления процессами будет создана специальная дирекция, а контроль и регулирование будут осуществляться Национальным агентством перспективных проектов. Самым примечательным аспектом является введение беспрецедентных льгот для резидентов данной зоны.
В частности, до 1 января 2035 года доходы предпринимателей, осуществляющих деятельность в этом регионе от майнинга, будут полностью освобождены от всех видов налогов и государственных сборов. Такая благоприятная деловая среда создаст основу для превращения Каракалпакстана в крупный центр цифровых технологий в регионе и дальнейшего активного привлечения иностранных инвестиций в экономику.