O'zbekistonning bir qator hududlarida kuchli shamol va chang-to'zon kutilmoqda
Bugun, 20-aprel kuni O‘zbekistonning bir qator hududlarida noqulay ob-havo sharoiti, xususan, kuchli shamol va chang-to‘zon hodisalari kuzatilishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Gidrometeorologiya xizmati agentligi tomonidan berilgan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatimizning shimoliy, janubiy va markaziy viloyatlarida havo oqimining harakati sezilarli darajada tezlashadi. Xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro va Navoiy viloyatlarida shamolning tezligi soniyasiga 15 metrdan 20 metrgacha yetishi taxmin qilinmoqda.
Bunday kuchli havo oqimi oqibatida tuproqning yuqori qatlami ko‘tarilib, ko‘rinish darajasini cheklovchi chang-to‘zonlar hosil bo‘lishi ehtimoli yuqori. Shuningdek, Jizzax, Sirdaryo va Surxondaryo viloyatlarining ayrim tumanlarida ham shunday holatlar takrorlanishi mumkinligi haqida mutaxassislar ogohlantirmoqda.
Shu bilan birga, sinoptiklar joriy haftaning so‘ngiga qadar davom etadigan yog‘ingarchiliklar xavfi haqida ham to‘xtalib o‘tishdi. Avvalroq xabar berilganidek, 18-apreldan 23-aprelgacha bo‘lgan davr mobaynida respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida sel kelishi hamda suv toshqinlari yuzaga kelishi mumkin.
Kuchli yomg‘irlar natijasida daryo va soylarda suv sathining ko‘tarilishi ehtimoli borligi sababli, ushbu hududlarda yashovchi aholi va sayyohlardan ehtiyot choralarini ko‘rish so‘raladi. Fuqarolardan bunday noqulay ob-havo sharoitida ochiq havoda uzoq vaqt qolmaslik, ayniqsa, nafas yo‘llari kasalliklariga moyilligi bor shaxslardan tibbiy niqoblardan foydalanish tavsiya etiladi.
Shuningdek, kuchli shamol vaqtida avtomashinalarni daraxtlar hamda mustahkam bo‘lmagan konstruksiyalar ostida qoldirmaslik xavfsizlik talablaridan biridir. Mutaxassislar vaziyatni doimiy nazorat qilib bormoqda va kutilayotgan o‘zgarishlar bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumotlar taqdim etiladi.

облачно с прояснениями ветер 1 м/с, С
Сегодня, 20 апреля, в ряде регионов Узбекистана ожидаются неблагоприятные погодные условия, в частности, сильный ветер и пыльные бури. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным Агентства гидрометеорологической службы, в северных, южных и центральных областях страны скорость воздушных потоков значительно возрастет. В частности, в Республике Каракалпакстан, Хорезмской, Бухарской и Навоийской областях скорость ветра может достигать 15–20 метров в секунду.
Из-за сильных порывов ветра вероятен подъем верхнего слоя почвы и образование пыльных бурь, ограничивающих видимость. Специалисты также предупреждают о возможности подобных явлений в отдельных районах Джизакской, Сырдарьинской и Сурхандарьинской областей.
Вместе с тем, синоптики отметили риск продолжения осадков до конца текущей недели. Как сообщалось ранее, в период с 18 по 23 апреля в предгорных и горных районах республики возможны селе-паводковые явления.
В связи с вероятностью повышения уровня воды в реках и саях из-за проливных дождей, жителей и туристов просят соблюдать меры предосторожности. Гражданам рекомендуется не находиться долгое время на открытом воздухе в таких погодных условиях, а лицам с заболеваниями дыхательных путей — использовать медицинские маски.
Также в целях безопасности не следует оставлять автомобили под деревьями и неустойчивыми конструкциями. Специалисты ведут постоянный мониторинг ситуации, дополнительная информация будет предоставляться по мере изменения условий.