O'zbekiston pasporti jahon reytingida o'n bitta pog'onaga ko'tarildi
O‘zbekiston Respublikasining xalqaro maydondagi nufuzi oshishi bilan bir qatorda, mamlakat fuqarolik pasportining jahon reytingidagi o‘rni ham sezilarli darajada mustahkamlanib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dunyo mamlakatlari bo‘ylab harakatlanish erkinligini baholovchi nufuzli reyting agentliklarining ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston pasporti o‘z mavqeini sezilarli darajada yaxshilashga muvaffaq bo‘ldi. Xususan, yangilangan ko‘rsatkichlarda mamlakatimiz 74-o‘ringa ko‘tarildi.
Hozirgi vaqtda O‘zbekiston fuqarolari dunyoning 59 ta davlatiga vizasiz yoki soddalashtirilgan tartibda kirish imkoniyatiga ega bo‘lib turibdi. Pasport nufuzining o‘sish sur’atlari tahlil qilinganda, so‘nggi yillarda ijobiy dinamika yaqqol ko‘zga tashlanadi.
Masalan, 2023-yilda respublikamiz ushbu ro‘yxatda 85-pog‘onani egallab turgan edi. Keyingi ikki yil davomida olib borilgan faol tashqi siyosat va xalqaro kelishuvlar natijasida mamlakat avval 80-o‘ringa, joriy hisobot davrida esa yana 6 pog‘ona yuqorilab, 74-o‘ringa chiqdi.
Umumiy hisobda oxirgi ikki yarim yil ichida O‘zbekiston pasporti jahon reytingida 11 pog‘onaga yuqorilashga erishdi. Bu ko‘rsatkich mamlakatimizning xalqaro hamjamiyat uchun ochiqligi ortib borayotganidan dalolat beradi.
Markaziy Osiyo mintaqasidagi qo‘shni davlatlar bilan qiyoslaganda ham vaziyat qiziqarli ko‘rinish olgan. Qozog‘iston pasporti hozircha mintaqada yetakchilikni saqlab qolmoqda, uning fuqarolari 78 ta davlatga vizasiz borishi mumkin.
Qirg‘iziston esa O‘zbekiston bilan deyarli bir xil pog‘onada qayd etilgan. Tojikiston fuqarolari uchun 53 ta davlat eshiklari ochiq bo‘lib, ular reytingning 79-pog‘onasidan joy olgan.
Turkmaniston esa 45 ta davlat bilan 87-o‘rinda bormoqda. Shuningdek, MDH davlatlari orasida Rossiya 44-o‘rinni, Belarus 58-o‘rinni va Ozarbayjon 66-o‘rinni egallab turibdi.
Jahon miqyosida eng kuchli pasport egasi sifatida Singapur davlati e’tirof etildi. Ushbu mamlakat fuqarolari dunyoning 192 ta davlatiga hech qanday vizasiz sayohat qilish imkoniga ega.
Kuchli uchlikdan Yaponiya va Janubiy Koreya kabi rivojlangan Osiyo davlatlari ham joy olgan. Shuningdek, Yevropaning Germaniya, Fransiya, Italiya va Shvetsiya kabi mamlakatlari ham eng yuqori ko‘rsatkichlarni namoyish etmoqda.
Reytingning eng quyi qismidan esa Afg‘oniston, Suriya va Iroq kabi davlatlar joy olgan bo‘lib, ularning fuqarolari uchun xalqaro sayohat imkoniyatlari hamon cheklanganligicha qolmoqda.

Паспорт Узбекистана поднялся на одиннадцать позиций в мировом рейтинге
Наряду с ростом авторитета Республики Узбекистан на международной арене, позиции гражданского паспорта страны в мировом рейтинге также значительно укрепляются. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным авторитетных рейтинговых агентств, оценивающих свободу передвижения по странам мира, паспорту Узбекистана удалось существенно улучшить свои позиции. В частности, в обновленных показателях наша страна поднялась на 74-е место.
В настоящее время граждане Узбекистана имеют возможность посещать 59 стран мира без визы или в упрощенном порядке. При анализе темпов роста престижа паспорта в последние годы отчетливо прослеживается положительная динамика.
Например, в 2023 году республика занимала 85-ю строчку в этом списке. В результате активной внешней политики и международных соглашений, проведенных в течение последующих двух лет, страна сначала поднялась на 80-е место, а в текущем отчетном периоде — еще на 6 позиций, достигнув 74-го места.
В общей сложности за последние два с половиной года паспорт Узбекистана поднялся на 11 позиций в мировом рейтинге. Этот показатель свидетельствует о растущей открытости нашей страны для международного сообщества.
Ситуация выглядит интересно и в сравнении с соседними государствами Центральноазиатского региона. Паспорт Казахстана пока сохраняет лидерство в регионе — его граждане могут посещать 78 стран без визы.
Кыргызстан зафиксирован практически на одном уровне с Узбекистаном. Для граждан Таджикистана открыты двери 53 стран, они занимают 79-ю строчку рейтинга.
Туркменистан находится на 87-м месте с 45 странами. Также среди стран СНГ Россия занимает 44-е место, Беларусь — 58-е, а Азербайджан — 66-е.
Обладателем самого сильного паспорта в мировом масштабе признан Сингапур. Граждане этой страны имеют возможность путешествовать в 192 страны мира без каких-либо виз.
В первую тройку также вошли такие развитые азиатские страны, как Япония и Южная Корея. Кроме того, самые высокие показатели демонстрируют такие европейские страны, как Германия, Франция, Италия и Швеция.
В нижней части рейтинга расположились такие государства, как Афганистан, Сирия и Ирак, возможности международного туризма для граждан которых остаются ограниченными.