Rossiyada qarovsiz qolgan olti nafar bola O'zbekistonga qaytarildi
Joriy yilning 21-aprel kuni davlat idoralari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik hamda Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligi bilan o‘rnatilgan samarali aloqalar natijasida xorijiy davlatda ota-ona qaramog‘isiz qolib ketgan olti nafar voyaga yetmagan bola O‘zbekistonga qaytarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ijtimoiy himoya milliy agentligi axborot xizmati rasmiy ma’lumot berdi. Xabarda ta’kidlanishicha, bolalar Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroporti orqali poytaxtga olib kelingan va barcha zaruriy tartib-taomillar bajarilgach, o‘z yaqinlari hamda oila a’zolari bag‘riga topshirilgan.
Mazkur jarayon bolalarning huquqlarini himoya qilish va ularning xavfsizligini ta’minlash borasidagi tizimli ishlarning uzviy qismi hisoblanadi. Sohaga mas’ul mutasaddilarning bildirishicha, ayni paytda bolalar va ularning oilalarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amaliy ishlar davom ettirilmoqda.
Xususan, ularga ijtimoiy va psixologik yordam ko‘rsatish, shuningdek, kundalik holatini muntazam ravishda kuzatib borish vazifasi hududlardagi Inson ijtimoiy xizmatlar markazlariga yuklatilgan. Bu chora-tadbirlar bolalarning jamiyatga tezroq moslashishi va sog‘lom muhitda kamol topishi uchun xizmat qiladi.
Mutaxassislar fikriga ko‘ra, davlat darajasidagi bunday tashabbuslar voyaga yetmaganlarning manfaatlarini himoya qilishda muhim ahamiyatga ega. Bolalarni xorijdan vataniga qaytarish va ularni oila muhitiga joylashtirish ularning kelajakda komil inson bo‘lib yetishishlari uchun zaruriy zamin yaratadi.
Ijtimoiy himoya tizimi xodimlari har bir bolaning taqdirini alohida nazoratga olib, ularga zarur bo‘lgan barcha ko‘makni ko‘rsatishni maqsad qilganlar.

Шесть детей, оставшихся без присмотра в России, возвращены в Узбекистан
21 апреля текущего года в результате взаимодействия государственных органов и эффективного сотрудничества с МВД Российской Федерации в Узбекистан были возвращены шестеро несовершеннолетних детей, оставшихся без попечения родителей за рубежом. Об этом сообщила информационная служба Национального агентства социальной защиты со ссылкой на Zamin.uz.
В сообщении отмечается, что дети были доставлены в столицу через Ташкентский международный аэропорт имени Ислама Каримова и после выполнения всех необходимых процедур переданы своим родственникам и членам семей. Данный процесс является неотъемлемой частью системной работы по защите прав детей и обеспечению их безопасности.
По словам ответственных лиц, в настоящее время продолжается практическая работа по всесторонней поддержке детей и их семей. В частности, задача по оказанию им социальной и психологической помощи, а также регулярному мониторингу их состояния возложена на региональные центры социальных услуг «Инсон».
Эти меры способствуют скорейшей адаптации детей в обществе и их развитию в здоровой среде. По мнению специалистов, подобные инициативы на государственном уровне имеют важное значение для защиты интересов несовершеннолетних.
Возвращение детей из-за границы на родину и их устройство в семейную среду создает необходимый фундамент для их становления полноценными личностями в будущем. Сотрудники системы социальной защиты взяли под особый контроль судьбу каждого ребенка и нацелены на оказание всей необходимой помощи.