Prezident O'zbekiston va Turkiya harbiy hamkorligini rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini mustahkamlash va xalqaro harbiy hamkorlikni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan muhim uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur muloqot davomida Mudofaa vaziri Shuhrat Xolmuhamedov davlat rahbariga Turkiya bilan harbiy sohadagi aloqalarni yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan batafsil ma’lumot berdi. Uchrashuvda Turkiya Respublikasi Qurolli Kuchlari vakillarining ham ishtirok etishi ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar amaliy ahamiyat kasb etayotganidan dalolat beradi.
Muzokaralar markazida oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlarni izchil amalga oshirish masalalari turdi. Tomonlar mudofaa idoralari o‘rtasidagi o‘zaro ishonchni yanada mustahkamlash va strategik sheriklik aloqalarini chuqurlashtirishga alohida e’tibor qaratdilar.
Ta’kidlash joizki, so‘nggi yillarda harbiy va texnik yo‘nalishdagi hamkorlik sifat jihatidan yangilandi. Bugungi kunda ikki davlat harbiylari ishtirokida qo‘shma o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazish, soha mutaxassislari o‘rtasida tajriba almashish va o‘zaro tashriflarni tashkil etish an’anaga aylandi.
Shuningdek, uchrashuvda harbiy kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirish masalalari ham ko‘rib chiqildi. Zamonaviy tahdid va xavf-xatarlarga qarshi turishda yuqori salohiyatli mutaxassislarning o‘rni beqiyosdir.
Shu sababli, ikki mamlakat o‘rtasida harbiy ta’lim sohasidagi hamkorlikni kengaytirish ustuvor vazifa sifatida belgilandi. Davlat rahbari mudofaa tizimini yanada takomillashtirish va bu borada xalqaro sheriklar bilan samarali aloqalarni kuchaytirish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berdi.
O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi harbiy hamkorlik nafaqat ikki tomonlama manfaatlar, balki mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash yo‘lida ham muhim ahamiyatga ega. Strategik xarakterga ega bo‘lgan ushbu munosabatlar mintaqada tinchlik va barqarorlikni saqlashning mustahkam poydevori bo‘lib xizmat qiladi.
Kelgusida ushbu yo‘nalishdagi ishlarni yanada faollashtirish va o‘zaro manfaatli loyihalarni hayotga tatbiq etish rejalashtirilgan.

Президент обсудил вопросы развития военного сотрудничества между Узбекистаном и Турцией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел важную встречу, посвященную вопросам укрепления обороноспособности страны и развития международного военного сотрудничества. В ходе диалога министр обороны Шухрат Холмухамедов представил главе государства подробную информацию о проводимой работе по выводу связей с Турцией в военной сфере на новый уровень.
Участие представителей Вооруженных сил Турецкой Республики во встрече свидетельствует о практической значимости отношений между двумя странами. В центре переговоров стояли вопросы последовательной реализации договоренностей, достигнутых на встречах высшего уровня.
Стороны уделили особое внимание дальнейшему укреплению взаимного доверия между оборонными ведомствами и углублению стратегического партнерства. Стоит отметить, что в последние годы сотрудничество в военно-техническом направлении качественно обновилось.
На сегодняшний день проведение совместных учений с участием военнослужащих двух государств, обмен опытом между специалистами отрасли и организация взаимных визитов стали традицией. Также на встрече были рассмотрены вопросы подготовки и повышения квалификации военных кадров.
В противодействии современным угрозам и вызовам роль высококвалифицированных специалистов неоценима. Поэтому расширение сотрудничества в области военного образования между двумя странами определено в качестве приоритетной задачи.
Глава государства дал конкретные поручения по дальнейшему совершенствованию системы обороны и усилению эффективных связей с международными партнерами в этой сфере. Военное сотрудничество между Узбекистаном и Турцией имеет важное значение не только для двусторонних интересов, но и для обеспечения региональной безопасности.
Эти отношения, носящие стратегический характер, служат прочным фундаментом для сохранения мира и стабильности в регионе. В будущем планируется дальнейшая активизация работы в этом направлении и реализация взаимовыгодных проектов.